ARCHIWUM 2006-2007

19 września 2007 r. w odbyło się spotkanie z ELŻBIETĄ WOJNAROWSKĄ.ELŻBIETA WOJNAROWSKA, poetka Tyle we mnie kobiet (1991), powieściopisarka Pajęczyna (1999), autorka sztuk teatralnych: Urodziny (1995 - reż. K. Nazar). Autorka książek: Kamienne gwiazdy (1997), Okularnica (1998), Zawróceni (1998). Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz "Dialogu", zajęła także I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merrill, w 1995 roku za scenariusz filmu fabularnego Był kiedyś raj ("Dialog" 8/1995).


19 maja 2007 r. w odbyło się spotkanie z JURIJEM ANDRUCHOWYCZEM.
Spotkanie prowadziła dr Agnieszka Korniejenko.


JURIJ ANDRUCHOWYCZ, urodzony w 1960 roku na Ukrainie prozaik, poeta, eseista, tłumacz oraz założyciel grupy poetyckiej BuBaBu. Do swoich inspiracji zalicza poezję Bohdana Antonycza oraz piosenkarzem Jimem Morissonem.
W Polsce znany dzięki powieściom: Rekreacje (1994, 1996), Moscoviada. Powieść grozy (2000, 2004) i Perwersja(2003). Andruchowycz jest także autorem esejów: Erz- herz- perc(1996), Moja Europa. Dwa eseje o Europie zwanej Środkową (wspólnie z Andrzejem Stasiukiem, 2000, 2001) i Ostatnie terytorium. Eseje o Ukrainie (2002). Ostatnia książka pisarza nosi tytuł Diabeł tkwi w serze.
Mniej znany jako poeta, debiutował w 1985 r. tomikiem Niebo i place, następnie Śródmieście (1989) i Egzotyczne ptaki i rośliny (1991). W Polsce znany jako autor tomu Piosenki dla martwego koguta(2005) oraz płyty Andruchoid (2005).3 marca 2007 r. w ramach cyklu Ciekawi ludzie czytają dzieciom
odbyło się spotkanie z AGATĄ WIDZOWSKĄ - PASIAK.


AGATA WIDZOWSKA - PASIAK, absolwentka wydziału teatralnego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie. W roku 2001 zdobyła II nagrodę w konkursie Andrzeja Wajdy pt.Pomysł na film współczesny. Jest współautorką książki Trójkowa Bridget Jones. Pisze opowiadania, wiersze, słuchowiska, teksty reklamowe, teksty piosenek i scenariusze przedstawień dla dzieci. W 2004 roku zadebiutowała książką o Beatlesach dla dzieci pt.Bitelsiaki. Rok później wydała książkę z wierszykami dla dzieci pt. Co uciął Gucio? Została również laureatką konkursu Gazety Wyborczej na tekst piosenki z okazji Dnia Mamy, wydaną na płycie Arki Noego oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie na "trzeszczące wierszyki" ogłoszonym przez wydawnictwo Nowy Świat. Współpracuje z Wydawnictwem Wilga. Mama dwójki dzieci, mieszka w Swarzędzu pod Poznaniem.
23 listopada 2006 r. w odbyło się spotkanie z ANDRZEJEM STASIUKIEM.
Spotkanie prowadził prof. Jerzy Jarzębski.

ANDRZEJ STASIUK urodził się w 1960 roku w Warszawie, prozaik, poeta, zajmuje się także krytyką literacką, jedna z najgłośniejszych karier literackich lat ostatnich. Autor debutanckiego tomu Mury Hebronu, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Współpracował z pismami wydawanymi przez animatorów literackiego "undergroundu" w Polsce. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, najchętniej do "Gazety Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego".
Uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Fundacji im Kościelskich w 1995 roku, kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike, którą również otrzymał w 2005 roku za Jadąc do Babadag. W 2006 roku jego sztuka Noc czyli słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna uzyskała nominację do nagrody NIKE 2006. Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.

Mój manifest literacki? Pisać, skreślać, myśleć, patrzeć, słuchać, pisać i skreślać, skreślać, skreślać..."
(Andrzej Stasiuk)


21 września 2006 r. odbyło się spotkanie z ZYGMUNTEM PRUGAREM-KETLINGIEM
autorem książki Generał Bronisław Prugar-Ketling - wspomnienia syna.

Bohater książki, Dowódca 11 Kresowej Dywizji Piechoty, bronił naszego kraju
w Kampanii Wrześniowej na odcinku Bohnia - Lwów.


18 lipca 2006 r. odbyło się spotkanie z
MARIĄ ORWID, KATARZYNĄ ZIMMERER I PIOTREM SZWAJCĄ,
autorami książki Przeżyć... i co dalej?

   Książka porusza tematy trudne, bolesne intymne. Maria Orwid, dziecko Holocaustu, opowiada przejmująco swoje zmagania z przszłością okupacyjną. Dzieli się również z czytelnikiem swoją głęboką wiedzą człowieku i jego psychicznych problemach.


Lidia Miś

W ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom 5 czerwca 2006 r. odbyło się spotkanie z LIDIĄ MIŚ.


LIDIA MIŚ- ur. 1977 w Ropczycach, absolwentka Politechniki Rzeszowskiej. Jest autorką powieści Księga rodu, pracuje nad kolejną - Tajemnice różowego jeziora. Interesuje się magią a tajemniczość jest jej ulubionym klimatem literackim. Autorka bajki Odwiedzając czarownice mieszka w Świlczy k. Rzeszowa prowadzi z mężem firmę budowlaną. Studiowała zarządzanie i marketing, ale posiada też pasje literackie, które, jak twierdzi - odziedziczyła po mamie polonistce.Z okazji obchodów III Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
8 maja 2006 r. odbyło się spotkanie z pisarką
JOANNĄ SIEDLECKĄ

Joanna Siedlecka – ur. w Białymstoku, reporterka, pisarka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka zbiorów reportaży: Stypa, Poprawiny, Parszywa sytuacja, Jaworowe dzieci, oraz sześciu głośnych reporterskich biografii: Jaśnie Panicz o Witoldzie Gombrowiczu, Mahatma Witkac o Witkacym, Czarny ptasior o Jerzym Kosińskim, Pan od poezji o Zbigniewie Herbercie, a także Wypominki i Wypominków ciąg dalszy – o zapomnianych postaciach polskiej literatury, m.in. Stanisławie Rembeku, Jerzym Krzysztoniu, Małgorzacie Hillar. Laureatka wielu nagród, m.in. Księcia Reporterów Ksawerego Pruszyńskiego (1976), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (1978 i 1980), nagrody literackiej im. Leszka Proroka (2000), a także dwukrotnie Warszawskiej Premiery Literackiej - za Jaśnie Panicza i Pana od poezji.

20 kwietnia 2006 r. odbyło się spotkanie z IRENĄ KOŹMIŃSKĄ , zorganizaowane w ramach cyklu Ciekawi ludzie czytają dzieciom


IRENA KOŹMIŃSKA prezes Fundacji ABCXXI, inicjatorka akcji "Cała Polska czyta dzieciom", Kawaler Orderu Uśmiechu. Nagrodzona za: za determinacje i wytrwałość w uczeniu dorosłych, jak mądrze uczyć i wychowywać dzieci; za propagowanie zdrowia emocjonalnego i wartości; za przywracanie zapomnianym słowom należnego im sensu; za akcję "Cała polska czyta dzieciom", która zaktywizowała ludzi i zjednoczyła rodziny.
10 kwietnia 2006 r. odbyło się spotkanie z KINGĄ DUNIN.
Organizatorami spotkania była Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Instytut Polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Przemyślu. W spotkaniu uczestniczył również prof. Jerzy Jarząbski.

KINGA DUNIN - ur. 1945 socjolożka kultury i publicystka, autorka zbioru artykułów Tao gospodyni domowej, powieści dla młodzieży Tabu i Obciach współautorka zbioru prac naukowych Cudze problemy, O ważności tego, co nieważne Publikuje w "Kurierze Czytelniczym", "Zadrze", "Wysokich Obcasach", gdzie ma stały felieton „W tenisówkach”, a także w „Res Publice Nowej” i w „FA-arcie”. „Karoca z dyni” otrzymała w ubiegłym roku nominację do nagrody NIKE.


W ramach spotkań z cyklu Ciekawi ludzie czytają dzieciom 1 kwietnia 2006 r. z dziećmi spotkał się ANDRZEJ GRABOWSKI.

ANDRZEJ GRABOWSKI - Kawaler Orderu Uśmiechu, poeta, prozaik i niezależny publicysta, autor licznych fraszek, satyr i humoresek. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie mieszka w Ciężkowicach. Andrzej Grabowski był współinicjatorem powstawania pism twórczych młodzieży szkolnej, które zapoczątkował przy WBP w Tarnowie w latach osiemdziesiątych. Jest również autorem wielu scenariuszy i twórcą licznych widowisk parateatralnych, oraz kilkudziesięciu książek w tym wielu dla dzieci młodzieży. Jest autorem m.in: Przygód Skrzata Wiercipiętka, Zabajnych wakacji, Listów do Mikołaja, Latającej rodzinki. Pisarz jest laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych, jak również laureatem wielu nagród, m.in. Czerwonej Róży, nagrody Peleryny, wielokrotnie nagradzany medalem "de Vermeil" przez Międzynarodową Akademię"de Lutece" w Paryżu.

"Powiedz mi co przeczytałeś w dzieciństwie, a powiem ci jakim jesteś człowiekiem."
(Andrzej Grabowski)