S P O T K A N I A    


NOC Z AKADEMIĄ PANA KLEKSA w Szkole Podstawowej w Huwnikach

     W roku szkolnym 2013/2014 Szkoła Podstawowa w Huwnikach oraz Szkoła Filialna w Kupiatyczach uczestniczyły po raz kolejny w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Przez cały rok dzieciom z klas I-III czytane były książeczki. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania, oprócz wychowawców, dzieciom czytali również rodzice, bibliotekarze, dyrektorzy. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Huwnikach prowadzili dzienniczki czytelnicze. Klasa III tworzyła dodatkowo własne książeczki, a także wzięła udział w konkursie klasowym „Andersenada” zorganizowanym przez wychowawcę klasy, lieda Fundacji... panią Dorotę Osadzińską.
    Uczniowie klasy II Szkoły Filialnej w Kupiatyczach tworzyli również własne książeczki i uczestniczyli w szkolnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez wychowawcę klasy p. Paulinę Nowicką- Gułę „Ilustracja do utworów Aleksandra Fredry”.
    W ramach finału akcji, uczniowie oby klas ( kl III SP Huwniki oraz kl II SP Kupiatycze) otrzymali zaproszenia do Akademii Pana Kleksa, w którą zamieniła się Szkoła Podstawowa w Huwnikach. Panie nauczycielki: Dorota Osadzińska, Paulina Nowicka-Guła, Barbara Szymańska-Mościszko pełniły funkcję pomocnic Ambrożego Kleksa, zaś w roli samego Keksa wystąpił gościnnie nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku – p. Jerzy Gilecki.
    „Noc z Akademią Pana Kleksa” do ostatniej chwili była dla dzieci niespodzianką i przebiegała według następującego planu:

Program spotkania
13 maja
17.30 – Powitanie Uczniów Akademii Pana Kleksa Nadanie Imion, Pasowanie, Ślubowanie, Odśpiewanie Hymnu Akademii, Pożegnanie Rodziców
17.45 – Zwiedzanie Akademii Pana Kleksa
17.50 – Lekcja Kleksografii
18.00 – Lekcja Geografii
18.15 – Przędzenie Liter
18.25 – Szukanie Guzika Szpaka Mateusza
18.40 – Bajkologia
19.00 – ArtKleks
19.30 – Kolacja
20.00 – Magiczne Spotkanie z Ambrożym Kleksem
21.00 – Małpie Figle
21.30 – Bańkologia Wysłanie w Kosmos Trzeciego Oka Pana Kleksa
21.45 – Przygotowanie do snu
22.00 – Pogaduchy do Poduchy Bajdocja – projekcja filmu na dobranoc

14 maja
7.30 – Pobudka Dzwoneczkiem Szpaka Mateusza
8.00 – Śniadanie
8.30 – Senne Lusterka – opowiadanie snów
9.00 – Malowanie buziek
9.30 – Uroczyste rozdanie dyplomów ukończenia Akademii Pana Kleksa

Dzieci nie miały czasu na nudę, miały mnóstwo atrakcji, uczestniczyły w nietypowych lekcjach, podziwiały magiczne sztuczki Ambrożego Kleksa, realizowały zasadę swojego nietypowego nauczyciela „biegać, skakać, latać pływać, w tańcu, ruchu wypoczywać”.
Wszystkie wróciły do domów szczęśliwe, uśmiechnięte, z nowymi umiejętnościami i dyplomikami Akademii Pana Kleksa w kieszeniach.

Dorota Osadzińska

Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

     Po raz trzynasty Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku trwa od 1 do 8 czerwca pod hasłem Czytanie – mądra rzecz!
    Przemyska Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła 3 czerwca 2014 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.
    Bezpośrednio przed inauguracją odbyła się akcja Przeprowadź Bibliotekę, podczas której dzieci ze szkół i przedszkoli przeniosły symbolicznie książki do nowego gmachu biblioteki przy ul. Grodzkiej 8. W tę inicjatywę włączył się również Prezydent, który w otoczeniu bajkowych bohaterów przeniósł jeden egzemplarz książki do Wypożyczalni dla Dzieci.
    Inaugurację rozpoczęto czytaniem Lokomotywy J. Tuwima wraz z Prezydentem czytali zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Kultury Barbara Łapka, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Renata Nowakowska, naczelnik Wydziału Edukacji Elżbieta Tarnawska, koordynator Fundacji ABCXXI…do spraw szkół Barbara Drwal-Demkiewicz i koordynator wojewódzki Katarzyna Bednarz-Soja oraz dyrektorzy: Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Piotr Pilch i Przemyskiej Biblioteki Publicznej Paweł Kozioł. W tym roku do czytania włączyły się przemyskie Służby Mundurowe, które reprezentowali ppłk Dariusz Czekaj Dowódca Jednostki Wojskowej 3928, asp. sztab. w st. spocz. Zdzisław Wójcik z Miejskiej Straży Pożarnej, mł. asp. Małgorzata Czechowska z Komendy Miejska Policji, por. Arkadiusz Skafiriak z Zakładu Karnego oraz insp. Witold Mulczyński ze Straży Miejskiej w Przemyślu.
    Zaproszeni goście w trakcie imprezy czytali wiersze współczesnych polskich autorów: Urszuli Kozłowskiej, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek, Katarzyny Skrzyniarz. Bibliotekarze Przemyskiej Biblioteki Publicznej przebrani w baśniowe stroje przypomnieli najmłodszym baśń o „Czerwonym Kapturku”.
    W programie artystycznym wystąpiły dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli: Grupa „Słoneczka” z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, Grupa „Maluszki” z Przedszkola nr 3, Karolina Kołacz ze Szkoły Podstawowej nr 4, Aleksander Zarembiński z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Karolina Wajda z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Modrzejewskiej. Taniec klasyczny zaprezentowała Anna Cybulska ze Studia Baletowego prowadzonego przez Galinę Kowal, a tańce współczesne Szkoła Tańca A-Z Aleksandry Sołgi.
    Imprezę prowadziła Ewa Lis, bibliotekarz Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Natomiast w organizację przemyskiej Inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom włączyły się Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Terapii przez Sztukę „Katarsis”.
    Przypomnieć należy, że Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom prowadzi kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom od 2001 roku, a jej głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu, że codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Cały Przemyśl czyta dzieciom i mądrze wychowuje!

Katarzyna Bednarz-SojaGALERIA ZDJĘĆ

[Rozmiar: 109839 bajtów]Pisarze czytają dzieciom w bibliotece
EMILIA ROŻAŃSKA


21 października 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pisarką Emilią Różańską, autorką tomiku "Supełki z Pruchnika". Autorka mieszka w Pruchniku, ale zaczęła pisać kiedy jej córka była jeszcze dzieckiem, wtedy wraz z rodziną mieszkała pod Bydgoszczą. Większość jej wierszy trafiała do przysłowiowej szuflady, a część się zawieruszyła. Kiedy na nowo zamieszkała w Pruchniku znów zaczęła pisać - dla swoich wnuków, którym zadedykowała tomik wierszy dla najmłodszych. Okładkę zaprojektował i ilustracje wykonał Gieorgij Szerstobitow, nad opracowaniem literackim czuwali Tomasz Modras i Mateusz Pieniążek. Wszystkie wierszyki w zbiorze traktują o rzeczach przyjemnych i wesołych, o przygodach dzieci i zwierzątek czy urokach pór roku. Nie brak w nich mądrości życiowych, życzliwości dla drugiego człowieka, przyjaźni.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu.

fot. A.Kunert fot.A.KunertPISARKA DLA DZIECI
RENATA PIĄTKOWSKA W PRZEMYŚLU

    19 września 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej oraz w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych odbyły się spotkania z pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską. Autorce towarzyszyła Malwina Kożurno, która czytała fragmenty opowiadań pisarki.
   Pisarka jest cenioną i uznaną autorką blisko trzydziestu książek dla najmłodszych. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Trzy z jej książek: Opowiadania z piaskownicy, Na wszystko jest sposób i Nie ma nudnych dni zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.
    Renata Piątkowska w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom swoje książki, m.in. Gdyby jajko mogło mówić poświęconą zwyczajom, z której dzieci mogą dowiedzieć się dlaczego malują pisanki, skąd się wziął prima-aprilis, dlaczego topimy w rzece Marzannę. W innej pt. Z przysłowiami za pan brat autorka zajmująco, dowcipnie i z werwą opowiada o przysłowiach. Z kolei opowiadania pt. Na wszystko jest sposób przekonują najmłodszych, że każda przygoda czegoś uczy.
   W spotkaniu zorganizowanym w Przemyskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyły dzieci z przemyskich szkół: świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 11, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 1.


fot. M. Wajda fot.M. Wajda
INAUGURACJA XII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA
W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

   3 czerwca 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta Inauguracja XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.
   Inauguracj odbyła się w dwóch częściach, w pierwszej uczestniczyli laureaci konkursu plastycznego "Świat uroczy wierszy Juliana Tuwima", w drugiej dzieci z Przedszkola nr 9, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
   Pierwsza częśc inauguracji rozpoczęła się wspólnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez zaproszonych gości, a czytali: prezydent Robert Choma, Barbara Łapka naczelnik Wydziału Kultury, Robert Bal z Rady Miejskiej, Barbara Drwal-Demkiewicz koordynator ds. szkół, Urszula Kozłowska pisarka Paweł Kozioł dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Skibniewski wicedyrektor PBP, Katarzyna Bednarz-Soja koordynator wojewódzki, Henryk Lasko artysta plastyk, Alicja Kunert z Grupy Teatralnej „Garderoba”.
Następnie prezydent zachęcając do czytania złożył dzieciom życzenia z okazji minionego Dnia Dziecka i wspólnie z Robertem Balem przeczytali wiersz J. Tuwima „Okulary”.
Odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego „Świat uroczy wierszy Juliana Tuwima, wręczono pięćdziesiąt nagród i wyróżnień.
   W części artystycznej wystąpiła Grupa Teatralna „Wierszotoperki” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, która przedstawiła bajkę pt. „Gdy przyjaciel spadnie z nieba”. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci Urszulą Kozłowską. Spotkanie, które prowadziła Ewa Lis (PBP) zgromadziło ponad stu uczestników.
   Druga część inauguracji ropoczęła się również czytaniem "Lokomotywy" przez koordynatorów i liderów Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci obejrzały bajkę przedstawioną przez Grupę Teatralną "Wierszotoperki", a o swoich książkach opowiadała im Urszula Kozłowska.

GALERIA ZDJĘĆ

fot. M. Wajda fot. M. WajdaIZABELLA KLEBAŃSKA W PRZEMYŚLU

8 kwietnia 2013 r. w Przemyślu gościła Izabella Klebańska, autorka książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy radiowych i telewizyjnych, która popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle wesoły i przystępny sposób. Autorka książek Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Akolada. 8 stopień wtajemniczenia i innych. Pisarka spotkała się z dziećmi w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.fot. K. Bednarz fot. K. Bednarz
fot. K. Bednarz fot. K. Bednarz
URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE

KIERMASZ MAGICZNEJ WYOBRAŹNI

PISARZE CZYTAJĄ W ARBORETUM W BOLESTRASZYCACH

INAUGURACJA XI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM W PRZEMYŚLU

CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ - „MISIOWE” SPOTKANIA W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

OGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

FINAŁX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM W PRZEMYŚLU

INAUGURACJA X OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM W PRZEMYŚLU

X OGÓLNOPOLSKI TYGODZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM W MUZEUM NARODOWYM ZIEMI PRZEMYSKIEJ
I MUZEUM HISTORII MIASTA PRZEMYŚLA


PAN KARP W ZESPOLE SZKÓŁ W STUBNIE

SPOTKANIE Z BAJKĄ TURECKĄ

"CIEKAWI LUDZIE CZYTAJĄ DZIECIOM" - URSZULA KOZŁOWSKA

INAUGURACJA IX OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM W PRZEMYŚLU

"CIEKAWI LUDZIE CZYTAJĄ DZIECIOM" - DOROTA GELLNER

CENTRALNA INAUGURACJA VIII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM
NA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIM W PRZEMYŚLU


"CIEKAWI LUDZIE CZYTAJĄ DZIECIOM" - GRZEGORZ KASDEPKE

"CZYTANIE ZBLIŻA" - V BIBLIOTECZNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE

POCZYTAJ MI BABCIU...