A   K  T   U   A    L  N   O  Ś   C   I 


Konkurs fotograficzny #CzytamWarto

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w Konkursie fotograficznym #CzytamWarto. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV-VI, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dorosłych mieszkańców miasta i powiatu przemyskiego. Zdjęcia wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć do 4 czerwca 2016 r., do Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej, ul. Grodzka 8.

Konkurs fotograficzny #CzytamWarto - szczegółyROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "Fascynujące, mądre, ciekawe… historie w książkach Pawła Beręsewicza"UWAGA!!! Konkurs plastyczny
Fascynujące, mądre, ciekawe… historie w książkach Pawła Beręsewicza

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. Fascynujące, mądre, ciekawe… historie w książkach Pawła Beręsewicza. Prace wraz z kartą zgłoszenia należy dostarczyć, przesłać do 14 kwietnia 2016 r. do Czytelni Głównej PBP, Budynek A, parter.
Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem, które odbędzie się 21 kwietnia 2016 r. o godz. 9.00 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania odbędzie się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród laureatom.


REGULAMIN
KARTA ZGŁOSZENIA
LISTA KSIĄŻEK AUTORAPodsumowanie KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

30 listopada w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie KONKURSU NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ. podczas którego ogłoszono wyniki konkursu.
W częsci artystycznej wystąpiła grupa "Szarotki" działająca przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, która przedstwiła program literacko-muzyczny "Ta sama miłość" w reż. Elżbiety Bernatek z muzyką Grzegorza Białczyka.

Na konkurs poświęcony dwum tematom: Bolesław Prus – dziennikarz, pisarz, społecznik oraz Warszawa w „Lalce” Bolesława Prusa, wpłynęło 32 prezentacje multimedialne z 12 placówek: gimnazjów oraz szkół średnich miasta Przemyśla i powiatu przemyskiego.

Jury w składzie: Sebastian Hendzel (Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu) oraz Katarzyna Bednarz - Soja (Przemyska Biblioteka Publiczna)

przyznało cztery nagrody:
- Annie Kawińskiej z Gimnazjum Publicznego w Orłach
- Joannie Balickiej z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu
- Kindze Jodłowskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku
- Joannie Wujec z Gimnazjum Salezjańskiego w Przemyślu

Ponadto wyróżniono siedem prac, których autorami są:
-Kamila Jamroz z Gimnazjum we Fredropolu
- Julia Szewczyk z Gimnazjum w Żurawicy
- Julia Wawrzynów z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu
- Grzegorz Fryszkiewicz z Gimnazjum w Krasiczynie
- Magdalena Łyszczarz z Gimnazjum w Orłach
- Julia Leżanka z Zespołu Szkół w Drohojowie
- Bernadetta Fedyk z Zespołu Szkół Usługowo – Hotelarskich i Gastronomicznychw Przemyślu

Czwarta edycja konkursu była okazją do przypomnienia postaci i twórczości Bolesława Prusa, jak również dobrą inicjatywą w sferze rozwijania umiejętności korzystania z technologii informacyjnej oraz doskonalenia umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł z poszanowaniem praw autorskich.GALERIA ZDJĘĆ

INAUGURACJA XIV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Po raz czternasty Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku trwa od 30 maja do 6 czerwca pod hasłem "Cała Polska czyta w bibliotekach!" Przemyska Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła 3 czerwca 2015 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy. Inaugurację rozpoczęto czytaniem Lokomotywy J. Tuwima wraz z Prezydentem czytali zaproszeni goście: naczelnicy Wydziału Kultury Mariusz Zamirski i Barbara Łapka, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Renata Nowakowska, koordynator Fundacji ABCXXI…do spraw szkół Barbara Drwal-Demkiewicz, dyrektorzy: Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Piotr Pilch i Przemyskiej Biblioteki Publicznej Maciej Waltoś. W tym roku do czytania włączyli się przedstawiciele mediów: Iwonę Turowska z internetowej telewizji TV Podkarpacka, Marea Cynkar z Polskiego Radia Rzeszów, Artur Wilgucki redaktor naczelny "Życia Podkarpackiego" i Sebastian Jsiński redaktor "Gazety Przemyskiej". Jak również Teresa Smuk przedstawiciel Pedagogicznej Biblioteki Wojwewódzkiej oraz dziadek i wnuk Stanisław i Antoni Wawro. Zaproszeni goście w trakcie imprezy czytali wiersze współczesnych polskich autorów: Urszuli Kozłowskiej, Agnieszki Frączek, Renaty Piątkowskiej. Bibliotekarze Przemyskiej Biblioteki Publicznej przebrani w bajkowe stroje przypomnieli najmłodszym przygody "Pchły Szachrajki" autorstwa Jana Brzechwy. W programie artystycznym wystąpiły dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli: Grupa „Wesołe Nutki” z Przedszkola nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi, Grupa „druga” z Przedszkola nr 3, Grupa "Misie" z Przedszkola nr 2 w Przemyślu, Grupa "Ekoludki" z Przedszkola nr 16. Piosenki zaśpiewały Małgorzata Partyka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu i Kasia Karpińska z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.Recytowali uczniowie ZPSM: Zosia Slisz i Mateusz Mazurek. Natomiast taniec klasyczny zaprezentowały uczennice Studia Baletowego "Terpsychora" prowadzonego przez Galinę Koval.

GALERIA ZDJĘĆ
KIERMASZ BAJKOWEJ WYOBRAŹNI
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

8 maja w Przemyskiej Bibliotece Publicznej podczas Festiwalu Książki odbył się KIERMASZ BAJKOWEJ WYOBRAŹNI. 220 dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli uczestniczyło w zabawach na placu przed Biblioteką. Imprezę rozpoczął pan dyrektor Maciej Waltoś, który powitał dzieci i opiekunów, a następnie wspólnie z bibliotekarzami i nauczycielami uczestniczył w głośnym czytaniu "Lokomotywy" J. Tuwima. Po czytaniu, dzieci przechodziły kolejno przez trzy strefy zabaw, w których czekały na nich atrakcje. W strefie pierwszej dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ruchowych, potańczyć z przemyskim Misiem, rywalizować w konkurencjach " balonowych" oraz sprawdzić umiejętności w zabawach logopedycznych, czyli "pogimnastykować" język. Druga strefa zabaw zapraszała do bardzo atrakcyjnego malowania buzi, zabaw z chustą animacją oraz tworzenia mega dużych baniek mydlanych. W strefie trzeciej dzieci mogły pomalować farbami ogromną lokomotywę i jej wagony, najmłodsi natomiast kolorowali bajkowe postacie kredkami na dużych kolorowankach. Atrakcją tej strefy było zdobienie balonów. Na zakończenie spotkania dzieci, włączając się w akcję dzielenia się przeczytanymi książkami, wymieniły książeczki i mogły poczęstować się cukierkami. Odbyło się również loteria, w której nagrodą były ogromne balony. Zabawa była znakomita, przebiegała w rytm dziecięcych przebojów muzycznych, a dzieci wyszły zadowolone.

GALERIA ZDJĘĆ