![]() 26 marca 2015 r. dr Irena Kozimala wygłosiła w Przemyskiej Bibliotece Publicznej prelekcję nt. „Skauting w Galicji w latach 1911-1918”. Irena Kozimala (ur. 14 kwietnia 1961 w Przeworsku) - doktor historii (KUL), jest wykładowczynią w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Specjalizuje się w historii najnowszej i historii wychowania. Jest autorką kilku książek omawiających rozwój i działalność skautingu oraz harcerstwa z czasów przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym (np. Lwowska Chorągiew Harcerek ZHP w latach 1911-1939, Przemyśl-Rzeszów 2003; Lwowska Chorągiew Harcerzy ZHP w latach 1921-1939, Przemyśl 2007, Polski skauting męski w Galicji Wschodniej, Kraków 2009), a także artykułów naukowych w pracach zbiorowych, m.in. dotyczących harcerstwa przemyskiego i przeworskiego. W polu jej zainteresowań mieszczą się również sprawy związane z działalnością i walką na rzecz niepodległości Polski. |
![]() 3 października 2013 r. dr inż. Anna Wajda wygłosiła w Przemyskiej Bibliotece Publicznej prelekcję pt. „Rośliny biblijne w domu i ogrodzie zilustrowane przykładami z Podkarpacia”. Anna Maria Wajda (ur. 1979 r. w Przemyślu) - dr inż. nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa (UR w Krakowie) i mgr lic. nauk teologicznych w zakresie teologii biblijnej (UPJPII w Krakowie). Wykładowca Pisma Świętego w WSD oo. Kapucynów w Krakowie. Doktorantka w Katedrze Teologii i Informatyki Biblijnej UPJPII w Krakowie. Zajmuje się zagadnieniami związanymi z fauną i florą biblijną, a zwłaszcza weryfikacją przyrodniczą terminów zoologicznych wzmiankowanych Piśmie Świętym oraz określeniem ich roli i znaczenia w egzegezie tekstu biblijnego, w szczególności horyzontu znaczeń dosłownych i symboliki. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Biblistów Polskich oraz Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego. W zakres jej zainteresowań badawczych wchodzą także zagadnienia związane ze sztuką ogrodową i bioróżnorodnością roślin uprawianych w tradycyjnych ogrodach wiejskich Podkarpacia, a także z kulturą i tradycją ludową tego terenu. Jest autorką licznych artykułów zarówno z dziedziny ogrodnictwa jak i biblistyki. |
![]() 17 maja 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja dr Grażyny Stojak „Najważniejsze prace remontowo-konserwatorskie w roku 2012 na terenie województwa podkarpackiego”
Grażyna Stojak (ur. 1959 r. w Przemyślu) - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu, historyk sztuki, pedagog, muzealnik. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś w 2005 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Filozoficznym tegoż Uniwersytetu. Od 1992 roku była pierwszym dyrektorem Kolegium Nauczycielskiego im. A. Fredry w Przemyślu. Od roku 1996 związana z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, gdzie zrealizowała kilka znaczących wystaw m.in. "Klasa starej daty", za którą Muzeum otrzymało nagrodę "Sybilla 2003". Jest autorką książek: "Śladami rodziny Hennerów", "Z albumu Adama Wysokiego", "Świat wychowania przez sztuki piękne w polskiej szkole" oraz licznych artykułów, tekstów do katalogów i wstępów do książek. Funkcję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków piastuje od października 2008 roku
|
![]() 10 kwietnia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja dr Anny Sokołowskiej „Działalność muzyczna i pedagogiczna księdza Wojciecha Ignacego Lewkowicza”
Anna Sokołowska (ur. 1960 r.) –pedagog, nauczyciel muzyki, dyrektor Powiatowego Zespołu Ognisk Pracy Pozaszkolnej, wolontariusz Caritas. Autorka monografii „Działalność muzyczna i pedagogiczna księdza Wojciecha Ignacego Lewkowicza” (Rzeszów 2012). Na podstawie tej pracy obroniła w styczniu 2012 r. doktorat na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Także autorka kilku publikacji w prasie na temat swojej pracy w Caritas
|
15 marca 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się odczyt Anny Renner pt.Kinoteatry przemyskie 1910 - 1920
Anna Renner (ur. w Przemyślu) magister historii, miłosniczka starego kina. Ukończyła studia podyplomowe w Krakowie (WSP i UJ) z zakresu historii literatury i sztuki. Była członkiem Polskiego Towarzysztwa Historycznego, uczestniczyła w XII Zjeździe Historyków Polskich w Katowicach (1979). Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Związkiem Emerytów. Należy do Towarzystwa Miłosników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich.
|
![]() 30 listopada 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej prelekcję pt. Epopeja Grupy Operacyjnej Kawalerii Generała Władysława Andersa wygłosił mgr LUCJAN FAC Lucjan Fac (ur. 6 XI 1966 w Przemyślu)- historyk wojskowości, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, członek Rady Naukowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, redaktor miesięcznika "Nasz Przemyśl". Autor wielu artykułów i opracowań historycznych. Ostatnio ukazała się jego książka "Szkice z dziejów Przemyśla i ziemi przemyskiej".
|
![]() 25 listopada 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się odczyt dra Tomasza Pudłockiego pt. Liceum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu w czasie II wojny światowej Tomasz Pudłocki (ur. 13 II 1981 r.) – pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz i popularyzator historii kultury Przemyśla, inicjator wydarzeń edukacyjno-naukowych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.
Autor książek Blask szarości...: życie codzienne w I Państwowym Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu w latach 19918-1939 (Przemyśl 2004), Iskra światła czy kopcąca pochodnia? Inteligencja w Przemyślu w latach 1867-1939 (Kraków 2009) oraz ponad 200 artykułów naukowych i popularnych publikowanych w pracach zbiorowych oraz czasopismach naukowych i prasie lokalnej. Redaktor naczelny „Biuletynu Informacyjnego Towarzystwa Przyjaciół Nauk” oraz „Rocznika Gimnazjalnego”.
|
13 października 2011 r. w Czytelni Głównej
odbyło się spotkanie z Jackiem Błońskim autorem książki Przemyśl. Twierdza niezdobyta Jacek Błoński - autor kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii Twierdzy Przemyśl oraz publikacji z zakresu dziejów swojego rodzinnego miasta oraz Ziemi Przemyskiej. Jest również autorem legend i baśni dla dzieci i młodzieży, w tym książki „Legendy z przemyskiego grodu”. Do innych bardziej znanych i cenionych wydawnictw należą: „Jan Matejko w Ziemi Przemyskiej”, „Przemyśl podczas II wojny światowej” (wraz z Anną Cieplińską), „Zaginiony świat – historia Żydów przemyskich”, „Przemyśl i jego mieszkańcy w starej fotografii 1870-1970”. Wszystkie wymienione publikacje zostały wydane przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, którego Jacek Błoński jest pracownikiem oraz autorem i współautorem wielu wystaw ukazujących burzliwie dzieje Przemyśla i jego mieszkańców. |
![]() |
13 grudnia 2010 r. w Czytelni Głównej prelekcję
pt. Kozaczyzna XVI-XVIII wieku wygłosił mgr Jacek Drozd Jacek Drozd (ur. 3 czerwca 1983 r. w Przeworsku) - doktorant historii XVI-XVIII na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego podstawowe zainteresowania naukowe i badawcze dotyczą dziejów Kozaczyzny w dawnej Rzeczypospolitej XVI-XVIII wieku.
|
![]() |
27 września 2010 r. mgr Lucjan Fac wygłosił prelekcję
na temat Najazdy tatarskie na Przemyśl i okolice w XV i XVI wieku. Lucjan Fac (ur. 6 XI 1966 w Przemyślu)- historyk wojskowości, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, członek Rady Naukowej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, redaktor miesięcznika "Nasz Przemyśl". Autor wielu artykułów i opracowań historycznych.
|
![]() |
12 kwietnia 2010 r. w Czytelni Głównej prelekcję
pt. Społeczeństwo Przemyśla w XVI - XVII wieku wygłosił prof. Jerzy Motylewicz Jerzy Motylewicz (ur. 31 marca 1941 w Przemyślu) - historyk, który specjalizuje się w historii nowożytnej Polski. Pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Społecznej i Gospodarczej XVI-XVIII w. Uniwersytetu Rzeszowskiego. W przeszłości zajmował stanowiska Zastępcy dyrektora Instytutu Historii: Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie (1997-2001) i Uniwersytetu Rzeszowskiego (2001-2002). W latach 2002-2005 był dyrektorem Instytutu Historii tegoż uniwersytetu. Ważniejsze publikacje to: Dzieje Kańczugi (1984), Miasta ziemi przemyskiej i sanockiej w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku (1993), Społeczeństwo Przemyśla w XVI i XVII wieku (2005). |
![]() |
22 marca 2010 r. odbył się odczyt ks. dra Henryka Hazika na temat Początki biskupstwa łacińskiego i greckiego w Przemyślu ks. Henryk Hazik - proboszcz parafii w Skołoszowie k. Radymna, historyk Kościoła, znawca dziejów diecezji przemyskiej, wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
|
![]() |
1 marca 2010 r. mgr Andrzej Koperski
wygłosił prelekcję na temat Gród i zamek przemyski w świetle badań archeologicznych Andrzej Koperski - archeolog, muzeolog, kierunek archeologia Polski ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, pełnił funkcję kierownika Działu Archeologicznego oraz był zastępcą dyrektora tej instytucji. Autor wielu publikacji dotyczących odkryć archeologicznych oraz pradziejów naszego miasta.
|
![]() |