ARCHIWUM 2008-2009


14 listopada w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
odbyło się spotkanie z KRZYSZTOFEM VARGĄ,
które prowadził Andrzej Juszczyk.

KRZYSZTOF VARGA (ur. 1968 w Warszawie) - polski pisarz i dziennikarz. Absolwent wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jest redaktorem w dziale Kultura "Gazety Wyborczej". Zadebiutował zbiorem opowiadań Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic. Wspólnie z Pawłem Dunin-Wąsowiczem stworzył słownik literatury najnowszej Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r. (1995), razem z Pawłem Dunin-Wąsowiczem oraz Jarosławem Klejnockim opublikował antologię najnowszych wierszy Macie swoich poetów (1996). Zdobywca tegorocznej nagrody Nike czytelników (Gulasz z Turula).


7 października 2009 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się
spotkanie autorskie z Magdą Skubisz , połączone z promocją książki „Dżus & dżin”.
Spotkanie prowadził Wiesław Siekierski.


fot. M. Kościuk

MAGDA SKUBISZ, urodziła się i mieszka w Przemyślu. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego. W 2003 roku ukończyła Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. W 2008 roku wydała książkę „LO Story”. „Dżus & dżin” jest jej drugą powieścią.


10 września 2009 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się
spotkanie z pisarką dla dzieci Dorotą Gellner .
DOROTA GELLNER, autorka wielu książek dla dzieci, programów telewizyjnych (Tęczowa bajeczka), słuchowisk radiowych oraz bajek muzycznych. Od debiutu (Mysia wyprawa, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych. Jej wiersze są tradycyjne, melodyjne urzekające prostotą, ciepłem, subtelnym poczuciem humoru. Na swoim koncie ma również ponad sto tekstów piosenek, wśród nich tak popularne jak: Zuzia - lalka nieduża, Zając malowany, czy Duszki, duszki. W 1999 roku - laureatka dorocznej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.


18 czerwca 2009 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się
spotkanie z pisarzem, tłumaczem i znawcą mediów Kazimierzem Braunem,
autorem książki "Dziesięć dni w PRL-u".fot. M. Kościuk

KAZIMIERZ BRAUN, reżyser teatralny, teatrolog, pedagog, urodził się w 29 czerwca 1936 roku w Mokrsku Dolnym. W 1958 roku ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam też uzyskał doktorat. W 1962 roku zdobył dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1963 roku Braun debiutował na scenie jako reżyser, w gdańskim Teatrze Wybrzeże wystawił sztuki S. Mrożka. Później współpracował z wieloma polskimi scenami - warszawskim Teatrem Polskim, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem im. Osterwy w Lublinie, Teatrem im. Horzycy w Toruniu, nadal reżyserował w Teatrze Wybrzeże. W latach 1967-1972 był kierownikiem artystycznym Teatru im. Osterwy. Następnie, do 1974 roku, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego lubelskiej sceny. W latach 1975-1984 szefował wrocławskiemu Teatrowi Współczesnemu im. Wiercińskiego. W 1984 roku został przez władze odwołany za stanowiska dyrektora sceny we Wrocławiu. Bezpośrednim powodem usunięcia Brauna stała się premiera "Dżumy" Alberta Camusa przygotowana przez zespół Teatru Współczesnego (1983). W 1985 roku Kazimierz Braun wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wykładał na wielu uniwersytetach, m.in. na Uniwersytecie Nowojorskim z siedzibą w Buffalo, a także reżyserował i pisał. Dziś jest profesorem uniwersytetów we Wrocławiu, Santa Cruz, Nowym Jorku i Buffalo.4 czerwca 2009 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się spotkanie z pisarzem dla dzieci Grzegorzem Kasdepke

GRZEGORZ KASDEPKE, urodził 4 maja 1972 w Białymstoku. Po studiach na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego publikował np. w "Polityce". Szybko zadebiutował jako autor dla dzieci i zaczął pracę w "Świerszczyku", po roku awansował na redaktora naczelnego. Od tamtej pory opublikował dziesiątki bajek, baśni i opowiadań – nie tylko w „Świerszczyku”, ale i w „Ciuchci”, w „Komiksowie”, w „Wesołych literkach”, w wielu antologiach twórczości dziecięcej, także w podręcznikach. Wydał kilka książek dla dzieci młodszych i dla starszych. Zajmuje się również pisaniem scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. W 2002 roku otrzymał Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.9 maja 2009 r. odbyło się spotkanie z Martinem Pollackiem,
zorganizowane przez Przemyską Bibliotekę Publiczną.
Spotkanie prowadzili dr Agnieszka Korniejenko i Zdzisław Szeliga.MARTIN POllack, ur. 23 maja 1944 w Bad Hall, austriacki pisarz, dziennikarz, tłumacz literatury polskiej. Studiował slawistykę i historię Europy Wschodniej na Uniwersytecie Wiedeńskim, Uniwersytecie Warszawskim oraz na różnych uniwersytetach jugosłowiańskich. Podczas studiów pracował już jako tłumacz i dziennikarz.
W 1987 roku Pollack rozpoczął pracę w niemieckim tygodniku Der Spiegel, pisał dla niego korespondencje z Wiednia i Warszawy. Równocześnie publikował eseje i tłumaczenia polskich tekstów. Na język niemiecki przełożył m.in. książki Andrzeja Bobkowskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka i Wilhelma Dichtera. W 2007 roku, za książkę Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, otrzymał nagrodę Angelusa. W tym samym roku dostał Nagrodę im. Karla Dedeciusa (dla najlepszego niemieckiego tłumacza literatury polskiej).
Pollack, w swoich książkach, stara się przedstawić dokumentalną wersję zdarzeń, bez narzucania czytelnikowi subiektywnej oceny. Stara się on ocalić od zapomnienia wydarzenia z bliskiej przeszłości.
Obecnie mieszka w Wiedniu, oraz Stegersbach im Burgenlandzie.19 listopada 2008 r. odbyło się spotkanie z Agnieszką Frączek, zorganizowane
przez Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz koordynatorów
Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom
Agnieszka Frączek, mieszka w Warszawie, pracuje w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w leksykologii i leksykografii. Jest również cenioną autorką poezji dziecięcej i opowiadań dla najmłodszych, debiutowała tomikiem Co ja plotę? Wydała m.in. Słonia na hulajnodze, Chichopotama, Bamboszkowe opowieści, Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek. Jej wiersze pełne są niespodziewanych surrealnych skojarzeń i zaskakujących point, urzekają inteligentnym poczuciem humoru i bezpretensjonalnością. Autorka twierdzi, że pisanie dla dzieci to jedyny rodzaj twórczości, który odmładza myśli i każe spojrzeć na świat przez kolorowe okulary.

23 kwietnia 2008 r. odbyło się spotkanie z Ewą Nowak, zorganizowane
przez Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz koordynatorów
Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom


[Rozmiar: 27560 bajtów]

EWA NOWAK, urodziła się i mieszka w Warszawie, jest pedagogiem, terapeutą, uroczym gawędziarzem. Autorką powieści dla młodzieży m.in. Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Krzywe 10, Ogon Kici, mocno osadzonych we współczesności, a ponadto nasyconych dużą dozą psychologii, potraktowanej jednak z dystansem. Jej felietony i odpowiedzi na listy czytelników można przeczytać w „Cogito”, „Victorze” „Juniorze”. Wcześniej była współpracownikiem „Filipinki”. Jest autorką opowiadań ze szkolnych podręczników. Wiele wątków z biografii Ewy Nowak ma swoje odniesienia do świata przedstawionego w powieściach. Tematy przeżyte, przemyślane, przenicowane zyskują na lekkości, są odciążone od natrętnego moralizatorstwa, a dzięki humorowi – łatwe do przyswojenia. Książki pisarki są mocno osadzone w realiach początku XXI wieku.
11 stycznia 2008 r. odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk,
zorganozowane przez Przemyską Bibliotekę Publiczną oraz Klub "Muha".
Spotkanie prowadził prof. Jerzy Jarzębski


[Rozmiar: 16426 bajtów]

OLGA TOKARCZUK, urodzona w 1962 roku w Sulechowie. Jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwsze opowiadania drukowała w 1979 roku w popularnym wówczas piśmie młodzieżowym "Na przełaj" (pod pseudonimem Natasza Borowin), a także wrocławskiej "Mandragorze". W "Życiu Literackim" ukazywały się jej wiersze, które złożyły się na arkusz poetycki Miasto w lustrach (1987). Jej właściwym debiutem była powieść Podróż ludzi Księgi (1993) nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Później publikowała powieści, zbiory opowiadań, a także eseje popularność artykuły. Zyskała popularność wśród odbiorców oraz uznanie krytyki. Jej utwory czytano wedle różnych kluczy: psychologicznego, mitograficznego oraz feministycznego. Jest autorką powieści: Lalka i perła (2000), Gra na wielu bębenkach (2001), Ostatnie historie (2004), Bieguni (2007).
Stała się jedną z najważniejszych postaci polskiej prozy. Trzykrotnie nominowana do Nagrody NIKE za każdym razem zdobywała Nagrodę Czytelników. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1997) oraz Paszportu "Polityki" (1997). Była nominowana do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej, odebrała prestiżową nagrodę niemiecką Mosty Berlina.