ARCHIWUM 2012-201326 listopada 2013 r. odbyło się spotkanie
z pisarką MAŁGORZATĄ REJMER.


MAŁGORZATA REJMER ur. w 1985 r. w Warszawie na Powiślu, mieszka na Grochowie. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, studiuje także psychologię i amerykanistykę. Jako trzynastolatka debiutowała poetycko w "Okolicy Poetów" a kilka lat później - prozatorsko w "Lampie". Laureatka głównej nagrody w konkursie Planete Doc Review na reportaż (2008) oraz laureatka pierwszego miejsca w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego na prozę (2009).
W 2013 roku opublikowała książkę "Bukareszt, kurz i krew", za którą otrzymała Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu . W grudniu 2013 Małgorzata Rejmer została nominowana do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.


20 października 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
odbyło się spotkanie z pisarzem ZBIGNIEWEM DOMINO.


ZBIGNIEW DOMINO ur. w 1929 roku w podrzeszowskiej Kielnarowej. Podczas wojny przebywał w Związku Radzieckim, skąd powrócił w 1946 r. i osiedlił się na Ziemiach Zachodnich. W 1948 roku wstąpił ochotniczo do KBW. Studiował prawo i doktoryzował się w tej dziedzinie. Od 1969 roku mieszka w Rzeszowie. Jest redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego „Profile” i prezesem rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Debiutował w 1963 r. opowiadaniem o tematyce wojennej drukowanym w „Żołnierzu Wolności”. Prozaik, reportażysta, autor powieści, zbiorów opowiadań. Jego książki przetłumaczono na ukraiński, rosyjski, francuski, bułgarski, słowacki, białoruski, kazachski, gruziński. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta, Literackiej Nagrody Ukraińskiej Fundacji Kultury im. Wołodymyra Wynnyczenki. W 2011 roku Janusz Zaorski wyreżyserował "Syberiadę polską" na podstawie najbardziej znanej książki Zbigniewa Domino.


2 października 2013 r. odbyło się spotkanie
z poetką, pisarką, krytykiem literackim ANNĄ JANKO.

fot. K.B.ednarz

ANNA JANKO ur. w Rybniku, pisarka, poetka i krytyk literacki, córka poetów Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego.
Pasja pisania towarzyszy Annie Janko od kilkudziesięciu lat, a jej efektem jest m.in. siedem tomików wierszy, dwie powieści, książka prozatorska dla dzieci, szkice biograficzne oraz liczne artykuły w czasopismach i systematycznie prowadzony blog.
O pierwszym debiutanckim tomiku „List do królika doświadczalnego” z 1977 r. pisali: Hanna Krall i Artur Sandauer, który nazwał debiutantkę „Rimbaud w spódnicy”. Kolejne tomiki zostały również pozytywnie przyjęte przez czytelników i krytyków, w 2001 r. „Świetlisty cudzoziemiec” został nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
W 2007 roku pisarka za pierwszą powieść „Dziewczyna z zapałkami”, która była czterokrotnie wznawiana, otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (2007), Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta (2008), była nominowana do Nagrody Mediów Cogito (2008), Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2008). W 2012 r. wydała kontynuację pierwszej powieści pt. „Pasja według św. Hanki” nominowaną do Nike. W 2013 r. ukazały się eseje biograficzne „Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie”.


9 września 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej,
odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci RENATĄ PIĄTKOWSKĄ.

fot. K.B.ednarz

RENATA PIĄTKOWSKA ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej, jest cenioną i uznaną autorką blisko trzydziestu książek dla najmłodszych. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Trzy z jej książek: Opowiadania z piaskownicy, Na wszystko jest sposób i Nie ma nudnych dni zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.

8 kwietnia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej,
odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci IZABELLĄ KLEBAŃSKĄ.

fot. K.B.ednarz

IZABELLA KLEBAŃSKA jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, autorką książek oraz scenariuszy programów telewizyjnych i radiowych dla dzieci i młodzieży. Popularyzuje muzykę wśród najmłodszych w niezwykle przystępny i pomysłowy sposób. Autorka książek Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada, Muzyczna zgraja, Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie, Akolada. 8 stopień wtajemniczenia, Operowe strachy. Zadebiutowała w programami 5 – 10 – 15. Przez wiele lat dużą popularnością cieszyły się jej audycje "TUT TURU Company” i „TUT TURU Quiz”, emitowane przez Program I TVP. Dla telewizji powstał również cykl audycji „Miganki”, który uczył dzieci podstaw języka migowego. Autorka współpracowała także z twórcami programu "Domowe przedszkole”. W roku 2006 Program I TVP emitował „Piosenkarnię”, program prezentujący utwory muzyczne pisane do tekstów pisanych przez dzieci. Oprócz twórczości dla dzieci, Izabella Klebańska opracowuje również scenariusze teledysków muzycznych, m.in. nagrodzony Yachem 2001 scenariusz do piosenki „Rowerek” w wykonaniu Pawła Kukiza i zespołu „Piersi”. Pisarką jest autorką wielu tekstów piosenek dla dzieci, wykorzystywanych w programach radiowych i telewizyjnych.


8 grudnia 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej,
odbyło się spotkanie z poetą JERZYM KRONHOLDEM.

JERZY KRONHOLD (ur. 24 stycznia 1946 w Cieszynie) poeta, reżyser teatralny i działacz kultury, konsul generalny RP w Ostrawie (1991-1995 i 2007-2011).
Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie, uważany za jej współttwórcę. W okresie 1968–1975 członek grupy poetyckiej Teraz. Pracował w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
Był pierwszym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Na Granicy w Cieszynie (dzisiaj festiwal Bez Granic). W Cieszynie prowadził antykwariat, w Bielsku-Białej pracował w wydziale kultury. Był też radnym Cieszyna i radnym pierwszej kadencji rady powiatu cieszyńskiego. W 1989 członek-założyciel Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.
Jest autorem kilku tomików poetyckich. Opublikował m.in. tomy wierszy: Samopalenie (1972), Baranek lawiny (1980), Oda do ognia (1982), Niż (1990), Wiek brązu (2000), Epitafium dla Lucy (2012).12 czerwca 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej,
w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie
z pisarką, krytykiem literackim, historykiem literatury ANNĄ NASIŁOWSKĄ.fot. A.Podulka

ANNA NASIŁOWSKA (ur. 1958 r.) pisarka, krytyk literacki,profesor literatury, pracownik naukowy w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w redakcji dwumiesięcznika “Teksty Drugie“, publikuje teksty krytyczno-literackie, współpracuje z wieloma pismami. Opublikowała książki: Poezja opisowa Stanisława Trembeckiego (1990), Kazimierz Wierzyński (1991), jak również: zbiór esejów Miasta (1993), studia o literaturze XX wieku Persona liryczna (2000), opracowania historyczno-literackie Trzydziestolecie 1914-1949 (1995) i Literatura okresu przejściowego 1975-1996(2006). Autorka dwóch biografii: Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir (2006) oraz Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak. Biografia poetki (2010). Wydane książki prozatorskie autorki dotyczą doświadczenia macierzyństwa Domino.Traktat o narodzinach(1995)), Księga początku (2002), tworzenia się językowego obrazu świata Czteroletnia filozofka(2004), zauroczenia erotycznego Historie miłosne (2009). Ostatnia publikacja to powieść Konik, szabelka(2011).

25 maja 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie
z pisarką dla dzieci i młodzieży BARBARĄ KOSMOWSKĄ.fot. A.Podulka

BARBARA KOSMOWSKA (ur. 1958) poetka, pisarka, literaturoznawca. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. W 1999 r. obroniła pracę doktorską dotyczącą literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży. Pracowała na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na Dziennik polskiej Bridget Jones za Teren prywatny. Jej powieść dla nastolatek Buba wygrała konkurs Uwierz w siłę wyobraźni i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2003, a Pozłacana rybka dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Autorka Myślinków, Samotnych.pl, Dziewczynki z parku oraz książek dla dorosłych Głodna kotka,Teren prywatny, Niebieski autobus , Hermańce.
25 kwietnia 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie
z pisarką dla dzieci i młodzieży BEATĄ OSTROWICKĄ.fot. A.Podulka

BEATA OSTROWICKA (ur. 1966)) pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 powieścią Niezwykłe wakacje książką wyróżnioną nagrodą sezonu wydawniczego IKAR 95 oraz przez Polską Sekcję IBBY. Laureatka kilku innych nagród, jej książka Ale ja tak chcę została Książką Roku 2006, a Świat do góry nogami wpisano na Listę Honorową H. Ch. Andersena. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille'a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym. Współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem". Od 2001 związana jest z wydawnictwem Literatura. Ostatnia książka pisarki pt. Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku to wzruszająca opowieść o wychowankach warszawskiego Domu Sierot i o ich opiekunie, który poświęcił całe życie, broniąc praw dziecka i żądając ich równouprawnienia. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 2006 należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.