ARCHIWUM AKTUALNOŚCISPOTKANIE WIGILIJNE

    18 grudnia 2014 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze składania życzeń oraz śpiewania kolęd, odbył się również konkurs wiedzy o tradycjach świąt Bożego Narodzenia.

fot.K.Bednarz fot.A. Kunert

ŚWIĘTY MIKOŁAJ W CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

4 grudnia w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęciach mające na celu przybliżyć dzieciom postać świętego Mikołaja. W imprezie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 15, którzy wzięli udział w mikołajkowym głośnym czytaniu. Wysłuchali opowieści pt „Cichutko Mikołaju”, a atrakcją były trójwymiarowe ilustracje. Następnie odbyły się mikołajkowe zabawy: odgadywanie zagadek, próba rysowania św. Mikołaja z zawiązanymi oczami. Po wspólnych zabawach nadszedł długo wyczekiwany moment, bo do Czytelni zawitał sam św. Mikołaj. Uczniowie zapewniali gościa, że byli grzeczni i starali się solidnie sprostać wszystkim obowiązkom szkolnymi. W związku z tym Mikołaj postanowił nagrodzić każdego słodkim upominkiem.
ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ Z NAMI BĘDZIE DZIAĆ!

    26 i 27 listopada w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się Andrzejki, w których wzięli udział uczniowie klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu. W Czytelni czekała na miłych gości tajemnicza wróżka, która przepowiadała przyszłość. Jednak bez zaklęcia przyzywającego moce św. Andrzeja wróżenie nie mogło się rozpocząć, dlatego uczniowie musieli zapamiętać jego treść: ŚWIĘTY ANDRZEJU DAJ NAM ZNAĆ, CO SIĘ Z NAMI BĘDZIE DZIAĆ! Na początku dzieci mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. W kolejnych wróżbach św. Andrzej przestrzegał przed jedzeniem zbyt dużej ilości słodyczy, przed kłótliwością oraz napominał, aby uważać przechodząc przez ulicę. Przebijając wielkie serce szpilką można było trafić na imię przyszłej małżonki lub małżonka.


URODZINY MISIA KSIĄŻKOWEGO W CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Jak co roku przedszkolaki i uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do Przemyskiej Biblioteki Publicznej, aby wziąć udział w imprezie bibliotecznej pod hasłem URODZINY MISIA KSIĄŻKOWEGO. Świętowanie rozpoczęło się w październiku i trwało przez cały listopad. W wesołych zabawach z Misiem wzięło udział blisko 200 dzieci z Przemyśla i okolic.
Impreza maiła na celu przypomnieć przedszkolakom i uczniom o Misiach, które są bohaterami bajek. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o przyniesienie swoich misiów przytulanek, aby i one mogły usłyszeć ciekawe historie o Misiu Uszatku, Kubusiu Puchatku czy Niedźwiadkach z Przemyśla. Dzieci i ich misie wzięły udział w plebiscycie na największego, najbardziej kolorowego i najbardziej puszystego misia. Zwycięzcy swoich kategorii i ich misie zostali udekorowani szarfami i kolorowymi koronami.
Ponadto uczestnicy imprezy wysłuchali fragmentów książek o misiach: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Złotowłosa i trzy misie. Szczególnie ciekawa okazała się historia przemyskich niedźwiadków które postanowiły zwiedzić Przemyśl. Dzieci bez najmniejszego trudu odgadły, jakie miejsca w Przemyślu i okolicach zwiedziły misie. Następnie dzieci uczestniczyły w misiowych harcach, a więc zabawie „łapa niedźwiedzia”.
Najciekawszym punktem spotkań było przybycie Misia. Sprawiło to najmłodszym wielką radość. Gość przyniósł ze sobą misiowe zadanka i sprawdził dokładnie czy dzieci pamiętają przygody misiów z bajek. Wszystkie zadania zostały rozwiązane poprawnie więc można było rozpocząć świętowanie. Zabrzmiało głośne sto lat dla wszystkich misiów zgromadzonych w Czytelni, były piękne życzenia i smakołyki.
Wszystkim uczestnikom naszej misiowej imprezy serdecznie dziękujemy za udział i wspólną zabawę. Mamy nadzieję że jeszcze nie raz się spotkamy w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.BIBLIOTERAPIA W PROCESIE PRZEKAZYWANIA KOMPETENCJI LEKTUROWYCH

W piątek, 14 listopada br., w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie teoretyczno-warsztatowe pn. Biblioterapia w procesie przekazywania kompetencji lekturowych, skierowane do bibliotekarzy PBP oraz gminnych bibliotek publicznych powiatu przemyskiego. Szkolenie poprowadziła dr Wanda Matras, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Celem szkolenia było dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i wykorzystania odpowiednich tekstów edukacyjnych i terapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych i seniorów w pracy bibliotekarzy.

Fot. M. MaziarzNIESPODZIANKA W OGRÓDKU KUBUSIA
POOH’S GARDEN SURPRISE
gołośne czytanie w języku polskim i angielskim w Czytelni dla Dzieci

Przemyskie przedszkolaki zostały zaproszone na imprezę czytelniczą, która odbyła się w Czytelni dla Dzieci Przemyskiej Biblioteki Publicznej. We wrześniu i październiku gościliśmy dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Malucha”. Podczas spotkania wzięły one udział w zajęciach językowych prowadzonych w języku polskim i angielskim. Na powitanie nauczyły się piosenki SAY HELLO! Zaplanowane mini konkursiki pozwoliły na przypomnienie dobrze znanych wyrazów, jak również zachęciły do nauki tych zupełnie nowych. Najważniejszą częścią zajęć było głośne czytanie historyjki o Kubusiu Puchatku, które również odbyło się w obu językach. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się jak nazywają się po angielsku ich ulubieńcy. Czytanie w języku polskim i angielskim okazało się na tyle interesujące dla młodych czytelników, że w spotkaniach uczesniczą kolejne grupy dzieci.UROCZYSTE OTWARCIE NOWIEJ
SIEDZIBY PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

3 października br. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Miasta Robert Choma, przedstawiciele Rady Miejskiej, parlamentarzyści, przedstwiciwle przemyskich instytucji kultury, duchowieństwa, przedstawiciele podkarpackich bibliotek, pracownicy placówki. Gości powitał dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej Paweł Kozioł. Natomiast Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma w swoim wystąpieniu podkreślił, że rewitalizacja powojskowego kompleksu była ważnym zadaniem, dzięki któremu miasto wzbogaciło się w kolejn obiekt kultury. Biskup Adam Szal poświęcił czytelnie i wypożyczalnie Biblioteki, a na ręce dyrektora do zbiorów przekazał Pismo Święte z komentarzami Jana Pawła II. Podczas spotkania wystapili również m.in.: senator Andrzej Matusiewicz,poseł Marek Rząsa, starosta przemyski Jan Pączek, wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który przekazał do zbiorów biblioteki kolekcję książek Wydawictwa Sejmowego. Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura w swoim wystapieniu wyraziła uznanie dla bibliotekarzy PBP za trud włożony w przeprowadzkę księgozbioru Biblioteki.
Po czesci oficjalnej odbył się koncert zespołu Efemeryda Jass Band, a następie zwiedzanie budyku nowej Biblioteki.

fot. H.Lasko
DZIEŃ OTWARTY
PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

W niedzielę 14 września 2014 r. przy okazji święta ulic Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej, swoje podwoje dla mieszkańców miasta otworzyła rówież Przemyska Biblioteka Publiczna. Przemyślanie mogli poznać wszystkie działy Biblioteki. Sporo atrakcji zostało przygotowanych dla najmłodszych czytelników, którzy poznali księgozbiór, kolorowali postacie ulubionych bohaterów książkowych, uczestniczyli w quizach i konkursach z nagrodami. Dorośli, którzy przyszli w tym dniu do Biblioteki i przyprowadzili swoje pociechy mogli się przekonać, że otoczenie książek jest dobrym miejscem na spędzenie wolnego czasu.

Fot.M. Tomków

[Rozmiar: 73921 bajtów]

PROMOCJA KSIĄŻKI ALICJI CHRUŚCICKIEJ
pt. UDZIAŁ PRZEMYŚLAN W CZYNIE LEGIONOWYM-GROBY LEGIONISTÓW NA PRZEMYSKICH CMENTARZACH.

28 sierpnia 2014r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki Alicji Chruścickiej pt. Udział Przemyślan w czynie legionowym-groby legionistów na przemyskich cmentarzach. Promocji książki towarzyszył występ Chóru Mieszanego GLORIA z Babic pod kierunkiem Alicji Król.
Książka zawiera wiele biografii legionistów z Przemyśla, położenie ich grobów oraz zarys organizowania poszczególnych wymarszów młodych przemyślan w szeregi Legionów Polskich.
Książkę można nabyć w księgarni BOSZ oraz w Centrum Informacji Turystycznej.

Fot. S.SzarzyńskiWARSZTATY BIBLIOTECZNE Jak powstaje książka

10 września w Czytelni Głównej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu warsztatów bibliotecznych, w których uczestniczyli pensjonariusze przemyskiego Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów. Zajęcia zostały poświęcone książce. Uczestnicy poznali budowę książki, oglądali różne rodzaje książek, odgadywali zagadki. Pensjonariusze kolorowali również ilustracje do bajki Bob Budowniczy, z których na zakończenie zajęć złożono książkę. Atrakcją spotkania było zwiedzenie Czytelni dla Dzieci, gdzie odbyły się zawody zręcznościowe.

Fot.K. Bednarz

[Rozmiar: 42075 bajtów]


NARODOWE CZYTANIE "TRYLOGII" HENRYKA SIENKIEWICZA

    W tym roku miejscem Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza był Zamek Kazimierzowski, siedziba Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Do jego organizacji włączyła się również Przemyska Biblioteka Publiczna, której pracownicy czytali wybrane fragmenty z „Trylogii”, a spotkanie prowadziła Ewa Lis.
    Czytanie rozpoczął zastępca prezydenta Przemyśla Grzegorz Hayder, następnie fragmenty dzieła Sienkiewicza zaprezentowali: dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska, radny Janusz Łukasiewicz, przewodniczący Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury Mieczysław Szabaga, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Wiesław Morawski, prezes Gazety Przemyskiej Joanna Olech, polonistka Wanda Kochanowicz, Wojciech Hnatyk ze Straży Miejskiej w Przemyślu oraz aktorzy Teatru Fredreum: Anita Krzywucka, Paweł Ślimak i Maciej Hołyszko. Przemyską Bibliotekę Publiczną reprezentowały: Katarzyna Bednarz-Soja i Alicja Kunert
    Po przeczytaniu fragmentów „Ogniem i mieczem” wystąpili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Zaprezentowali oni taniec Skrzetuskiego i Heleny do pieśni Oj, czyj to kiń stoit oraz pojedynek Bohuna i Wołodyjowskiego. Został także przeprowadzony konkurs wiedzy o wydarzeniach i bohaterach „Trylogii”, w której pierwsze miejsce zajął Witold Ochenduszkiewicz, drugie miejsce Łucja Wiszlańska, a trzecie miejsce przypadło Witoldowi Rosołowi.

Fot.H. Lewkowicz

[Rozmiar: 97419 bajtów] [Rozmiar: 104526 bajtów]


KONCERT SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ

    23 sierpnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się KONCERT SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ z udziałem Chorei Kozackiej, Tamary Karpowej i Julii Doszny z Antonim Pilchem. Koncert był częścią Festiwalu Borysławka 2014.

>>galeria zdjęć

Fot.A. PodulkaPIERWSI CZYTELNICY W CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

15 lipca 2014 r. Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Edukacyjnego „KRAINA ODKRYWCÓW”. Przedszkolaki zostały oprowadzone po nowej siedzibie Biblioteki. Podczas spotkania przypomniano również o zasadach korzystania ze zbiorów czytelni i wypożyczalni. W czasie zajęc maluchy mogły obejrzeć najpiękniejsze i najciekawsze książeczki z księgozbioru.

Fot.M. TomkówInauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

     Po raz trzynasty Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom ogłosiła Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku trwa od 1 do 8 czerwca pod hasłem Czytanie – mądra rzecz!
    Przemyska Inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyła 3 czerwca 2014 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.
    Bezpośrednio przed inauguracją odbyła się akcja Przeprowadź Bibliotekę, podczas której dzieci ze szkół i przedszkoli przeniosły symbolicznie książki do nowego gmachu biblioteki przy ul. Grodzkiej 8. W tę inicjatywę włączył się również Prezydent, który w otoczeniu bajkowych bohaterów przeniósł jeden egzemplarz książki do Wypożyczalni dla Dzieci.
    Inaugurację rozpoczęto czytaniem Lokomotywy J. Tuwima wraz z Prezydentem czytali zaproszeni goście: naczelnik Wydziału Kultury Barbara Łapka, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Renata Nowakowska, naczelnik Wydziału Edukacji Elżbieta Tarnawska, koordynator Fundacji ABCXXI…do spraw szkół Barbara Drwal-Demkiewicz i koordynator wojewódzki Katarzyna Bednarz-Soja oraz dyrektorzy: Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli Piotr Pilch i Przemyskiej Biblioteki Publicznej Paweł Kozioł. W tym roku do czytania włączyły się przemyskie Służby Mundurowe, które reprezentowali ppłk Dariusz Czekaj Dowódca Jednostki Wojskowej 3928, asp. sztab. w st. spocz. Zdzisław Wójcik z Miejskiej Straży Pożarnej, mł. asp. Małgorzata Czechowska z Komendy Miejska Policji, por. Arkadiusz Skafiriak z Zakładu Karnego oraz insp. Witold Mulczyński ze Straży Miejskiej w Przemyślu.
    Zaproszeni goście w trakcie imprezy czytali wiersze współczesnych polskich autorów: Urszuli Kozłowskiej, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek, Katarzyny Skrzyniarz. Bibliotekarze Przemyskiej Biblioteki Publicznej przebrani w baśniowe stroje przypomnieli najmłodszym baśń o „Czerwonym Kapturku”.
    W programie artystycznym wystąpiły dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli: Grupa „Słoneczka” z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, Grupa „Maluszki” z Przedszkola nr 3, Karolina Kołacz ze Szkoły Podstawowej nr 4, Aleksander Zarembiński z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych oraz Karolina Wajda z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Modrzejewskiej. Taniec klasyczny zaprezentowała Anna Cybulska ze Studia Baletowego prowadzonego przez Galinę Kowal, a tańce współczesne Szkoła Tańca A-Z Aleksandry Sołgi.
    Imprezę prowadziła Ewa Lis, bibliotekarz Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Natomiast w organizację przemyskiej Inauguracji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom włączyły się Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Terapii przez Sztukę „Katarsis”.
    Przypomnieć należy, że Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom prowadzi kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom od 2001 roku, a jej głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu, że codzienne czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Cały Przemyśl czyta dzieciom i mądrze wychowuje!

Katarzyna Bednarz-SojaGALERIA ZDJĘĆWizyta w Bibliotece Publicznej im. Sándora Bródyego w Egerze

     W piątek, 21 marca br., przedstawiciele Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Monika Maziarz i Zbigniew Pansewicz, odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Sándora Bródyego w Egerze, mieście partnerskim Przemyśla. Wizyta związana była z trwającymi w tym czasie obchodami Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w których udział wzięli delegaci z Przemyśla na czele z prezydentem miasta Robertem Chomą. Bibliotekarze zostali podjęci przez Panią Dyrektor Biblioteki Andreę Tőzsér oraz Panie Oroszi Katalin i Ági Szabó. W trakcie wizyty zapoznali się z pracą poszczególnych oddziałów, wymienili doświadczeniami z pracownikami biblioteki, a także obejrzeli wystawę „Historia Instytutu Polskiego na plakatach”.OPOWIEŚCI PANI ZIMY W CZYTELNI DLA DZIECI

     W czasie ferii zimowych w Czytelni dla Dzieci odbywały się zajęcia pt. OPOWIEŚCI PANI ZIMY, przez dwa tygodnie czytelnię odwiedziło ponad 100 najmłodszych czytelników. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach, podczas których odbywało się: głośne czytanie, turnieje gier stolikowych i komputerowych, poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania w czasopismach i książkach, quizy, kalambury, zagadki, jak i wiele innych atrakcji.
W ramach wspólnych spotkań świętowano dzień Babci i Dziadka, przygotowując dla ukochanych seniorów najpiękniejsze papierowe kwiatuszki i laurki z życzeniami.
Bardzo dużo czasu poświęcono na poznawanie uroków zimy, a wszystko po to by znaleźć odpowiedź na pytanie czy zimę można uznać za najpiękniejszą porę roku? Dzieci dowiedziały się m. in.: jak powstaje śnieg, dlaczego zmieniają się pory roku, czy biały kruk potrafi latać, co to jest białe szaleństwo? Poznały najpiękniejsze baśnie i opowiadania o zimie, m.in. „Pani Zima” braci Grimm, „Królowa Śniegu” H.Ch. Andersena, „Opowieści z Narnii” C.S.Lewisa.
Uczestnicy feryjnych spotkań mieli szansę na rozwijanie swoich zainteresowań i zdolności artystycznych. Dzięki zabawom z cieniem dzieci stworzyły ciekawe portrety. Próbowano również swoich sił w tworzeniu wspólnych plakatów, zimowych pejzaży, powstały m.in. „czarodziejskie wycinanki, papierowe zawijanki”. Podczas spotkań zainicjowano kilka konkursów, także plastycznych np. ”Idzie pani zima”.
Ferie zimowe minęły bardzo szybko, ale pozostały ciekawe wrażenia i pomysły z zimowych zajęć w bibliotece, którymi można podzielić się z rówieśnikami ze szkolnej ławki.

Fot.M.Tomków fot. M.Tomków
fot. M.Tomków fot.M.Tomków


SPOTKANIE WIGILIJNE

          19 grudnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli niepełnosprawni pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu oraz pracownicy PBP. Spotkanie wigilijne, które jest coroczną tradycją, przebiegało w świątecznej atmosferze dzielenia się opłatkiem, składania życzeń i śpiewania kolęd. Odbył się również konkurs z wiedzy o bożonarodzeniowych tradycjach.

fot. A. Kunert fot.A. Kunert


CHOINKA W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

         14 grudnia dzieci, które odwiedziły Czytelnię dla Dzieci i Młodzieży odczuły, że Święta Bożego Narodzenia są już blisko. Ubieranie bibliotecznej choinki było zaledwie pierwszą z atrakcji świątecznej atmosfery . Kolejną były warsztaty plastyczne zorganizowane pod hasłem PRZYLECIELI ANIELI.
W ramach zajęć dzieci tworzyły szyszkowe aniołki, które stały się później piękną ozdobą świąteczną dla Czytelni. Następnie mali Czytelnicy oddali się lekturze książek , z których dowiedzieli się jak dawniej świętowano w Polsce Boże Narodzenie i poznawali zwyczaje, które dzisiaj uległy zapomnieniu.

fot. M. Tomków fot.M. Tomków


Konkursu na prezentację multimedialną
ALEKSANDER FREDRO „Piszmy komedyje, grajmy tragedyje na tym świecie…”


     10 grudnia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie konkursu na prezentację multimedialną ALEKSANDER FREDRO „Piszmy komedyje, grajmy tragedyje na tym świecie…”, zorganizowanego przez Bibliotekę przy współudziale z Fundacją ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz przemyskim Oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Gościem spotkania była Elżbieta Olszewska – Dyrektor Programowy Fundacji ABCXXI…, która wręczyła nagrody laureatom konkursu.
Podczas podsumowania przedstawiono jedną z nagrodzonych prezentacji multimedialnych, która przypomniała najważniejsze fakty z życia i twórczości komediopisarza. Natomiast emocji artystycznych dostarczyła zebranym Grupa Teatralna „Baccalaureus” z Jarosławia przedstawiając sztukę Aleksandra Fredry pt. „Z jakim się wdajesz takim się stajesz”.
Konkurs był kolejną imprezą zorganizowaną z okazji Roku Aleksandra hr. Fredry. W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się również Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry oraz eksponowano wystawę poświęconą „polskiemu Molierowi”.

GALERIA ZDJĘĆ

fot. A. Kunert fot. A. Kunert


WSZYSTKIE MISIE NASZE SĄ
cykl spotkań z misiem w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży PBP


         Blisko 200 dzieci z przemyskich przedszkoli i szkół podstawowych wzięło udział w odbywających się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży spotkaniach pt. WSZYSTKIE MISIE NASZE SĄ. Uroczyste świętowanie rozpoczęło się w październiku, miesiącu w którym wszystkie Misie Książkowe obchodzą swoje urodziny, a zakończyło 25 listopada kiedy to świętujemy Międzynarodowy Dzień Misia Pluszowego.
    Dzięki zajęciom w Czytelni dzieci mogły wyruszyć we wspaniałą podróż do „Misiolandii”, poznać wiele fascynujących ciekawostek na temat misiów znanych i nieznanych, wziąć udział w licznych zabawach. Dzieci podczas zajęć popisały się znajomością książeczek o Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie czy Misiu Uszatku. Przedszkolaki poznawały również zupełnie nowe misiowe opowieści. A wiadomo nie od dzisiaj, że w Czytelni dla Dzieci można znaleźć mnóstwo ciekawych książeczek o misiach i nie tylko! Najciekawszymi były: Zagadkowe misie, książka która przegoni nudę nawet w pochmurny dzień, Miłek da radę, w której mały miś potrafi przezwyciężyć wielkie trudności, czy Miś listonosz opowiadająca historię misia, który wykonuje swoją pracę z pasją. Najbliższa sercom najmłodszych czytelników okazała się jednak historia Misia Guziczka, który stracił swoje oczko, a dzięki pomocy swojej nowej opiekunki zyskał szansę na powrót do zdrowia i odzyskanie utraconej zguby. Równie wielką popularność wśród przedszkolaków zdobył Miś Irwing, który na co dzień zajmuje się magią.
    Przedszkolaki brały również udział w zabawach z misiem. Pomagały Kubusiowi Puchatkowi przedostać się na drugi brzeg rwącej rzeczki, stroiły Misia Rysia, przygotowywały pamiątkowe „misie patysie”. Prawdziwą frajdę sprawiły im odwiedziny -Przemisi, która częstowała czytelnianych gości „małym co nieco”.

GALERIA ZDJĘĆ

fot. M. Tomków fot. M. Tomków


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – WARSZTATY BIBLIOTECZNE


     27 listopada 2013 r. w Czytelni dla Dzieci odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów bibliotecznych. Uczestniczyli w nich mieszkańcy przemyskiego Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów. Podczas warsztatów prezentowano i omówiono książkowe misie, odgadywano zagadki związane z tematyką zajęć. Niespodzianką dla uczestników była wizyta „Przemisi”, – która częstowała gości słodkim miodzikiem z beczułki. Na koniec warsztatów wszyscy kolorowali „Misie – Patysie”.NOWY BUDYNEK PRZEMYSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ ODDANY


     15 listopada br. odbyło się uroczyste zakończenie projektu pod nazwą „Rewitalizacja kompleksu powojskowego przy ul. Grodzkiej w Przemyślu”. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podkarpackiego, samorządowcy, radni Rady Miejskiej, projektanci i wykonawcy oraz pracownicy biblioteki, a także mieszkańcy miasta.
Przybyłych gości powitał Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy włączyli się w realizację tego zadania inwestycyjnego. W wystąpieniu zaznaczył, że w naszym mieście przybył kolejny znaczący obiekt, który już niebawem stanie się centrum życia kulturalnego. Przedsięwzięcie to pozwoliło ocalić kolejny piękny, zabytkowy obiekt w naszym mieście czyniąc go jeszcze bardziej dostępnym dla mieszkańców, turystów i osób niepełnosprawnych. Zrewitalizowany „Klub Garnizonowy” będzie łączył bogate tradycje z nowoczesnością. Prezydent poinformował, iż do połowy przyszłego roku powinna w tym miejscu w pełni funkcjonować Przemyska Biblioteka Publiczna.
Podczas spotkania pani Ewa Lis pracownik Przemyskiej Biblioteki Publicznej przedstawiła obecną działalność instytucji. Zaprezentowano również przebieg prac nad inwestycją, którą zakończono we wrześniu tego roku.WITAMY PANIE TUWIMIE


     Wiersze Juliana Tuwima towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Większość z nich poznała je znacznie wcześniej niż alfabet czy liczenie do pięciu. 9 listopada w ramach spotkań Spędź sobotę razem z nami! w Czytelni dla Dzieci obyły się zajęcia poświęcone twórczości Juliana Tuwima. Uczestnicy zajęć poznali ciekawe fakty z życia Tuwima, rówież z okresu kiedy młody Julek nie był jeszcze znanym poetą Julianem. Dzieci wysłuchały znanych wierszy, jak również mogły przeczytać swój ulubiony utwór. Najbardziej lubiane wiersze to: „Lokomotywa”, „Bambo”, „Słoń Trąbalski”, „Rzepka”, „Okulary” i „Spóźniony słowik”. W następnej części zajęć dzieci tworzyły kartki z trójwymiarowymi elementami.
Zajęcia z przysposobienia czytelniczego na Filii nr 7


     23 października na Filii nr 7 odbyły się zajęcia z przysposobienia bibliotecznego, w których uczestniczyli uczniowe klasy trzeciej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Przemyślu. Uczniowie poznali zasaday korzystania z księgozbioru biblioteki. Oglądali stronę internetową biblioteki i korzystali z katalogu biblioteki on-line.
Pisarze czytają dzieciom w bibliotece
EMILIA ROŻAŃSKA


     21 października 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pisarką Emilią Różańską, autorką tomiku "Supełki z Pruchnika". Autorka mieszka w Pruchniku, ale zaczęła pisać kiedy jej córka była jeszcze dzieckiem, wtedy wraz z rodziną mieszkała pod Bydgoszczą. Większość jej wierszy trafiała do przysłowiowej szuflady, a część się zawieruszyła. Kiedy na nowo zamieszkała w Pruchniku znów zaczęła pisać - dla swoich wnuków, którym zadedykowała tomik wierszy dla najmłodszych. Okładkę zaprojektował i ilustracje wykonał Gieorgij Szerstobitow, nad opracowaniem literackim czuwali Tomasz Modras i Mateusz Pieniążek. Wszystkie wierszyki w zbiorze traktują o rzeczach przyjemnych i wesołych, o przygodach dzieci i zwierzątek czy urokach pór roku. Nie brak w nich mądrości życiowych, życzliwości dla drugiego człowieka, przyjaźni.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych i Szkoły Podstawowej nr 5 w Przemyślu.

fot.
	
	
	A.Kunert fot.A.Kunert„Barwy jesieni” – warsztaty biblioteczne


     16 października 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów bibliotecznych. Uczestniczyli w nich pensjonariusze przemyskiego Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów. Podczas warsztatów, które zatytułowano „Barwy jesieni”, wspólnie rozwiązywano krzyżówkę i odgadywano zagadki związane z tą tematyką. W czasie spotkania dyskutowano również o różnych zjawiskach charakterystycznych dla tej pory roku m.in. o babim lecie, grzybobraniu, czy przebarwianiu się i opadaniu liści. Jednym ze składowych elementów tych warsztatów były zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy spotkania kolorowali i przyklejali listki do makiety jesiennego drzewa.

fot.M.Tomków fot.M.Tomków


Koncert zespołu NeoKlez z Lublina
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej


     Koncert zespołu NeoKlez z Lublina był posumowaniem całodniowej imprezy "Pamięć i Słowo II", która odbywała się 12 października w Bibliotece, od 46 lat mieszczącej się w murach synagogi Scheinbacha. Pięciu młodych muzyków z Lublina: Stanisław Leszczyński (skrzypce), Damian Szymczak (klarnet), Piotr Tomala (akordeon), Kacper Bardzki (kontrabas) i Stanisław Siedlaczek (perkusja) zaprezentowało przemyskiej publiczności mieszankę muzyki żydowskiej, bałkańskiej i bliskowschodniej. Muzycy zagrali klasyczne kompozycje klezmerskie, nie zabrakło również kompozycji własnych. W jednych i drugich dało się usłyszeć wpływy innych gatunków muzyki. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez, którzy zyskali uznanie i sympatię zgromadzonej w synagodze publiczności.

fot.M.Wajda fot.M.Wajda


Wystawa fotograficzna Jacka Szwica
Żydzi we współczesnym Lwowie


     12 października w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Jacka Szwica Żydzi we współczesnym Lwowie. Autor to przemyski fotografik, miłośnik Lwowa i znawca tematyki żydowskiej. Wystawa prezentuje historię odradzania się kultury, tradycji i religii żydowskiej we Lwowie po okresie komunizmu. Przedstawione zostały tutaj miejsca, a przede wszystkim ludzie, którzy pracowali nad przywracaniem kultury, wiary i języka swoich przodków. W mieście zakładano towarzystwa żydowskie, do synagogi wniesino, po raz pierwszy od wielu lat, Torę, a podstaw hebrajskiego uczyli się zarówno młodzi, jak i leciwi Żydzi.
Wystawa będzie przezentowana w Bibliotece od 29 października do 23 listopada.

fot.K.Bednarz fot.K.BednarzSpotkanie z poetką, pisarką ANNA JANKO
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

     2 października 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej gościła Anna Janko, poetka, pisarka, felietonistka, krytyk literacki. Spotkanie zorganizowano w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Pasja pisania towarzyszy Annie Janko od kilkudziesięciu lat, a jej efektem jest m.in. siedem tomików wierszy, dwie powieści, książka prozatorska dla dzieci, szkice biograficzne oraz liczne artykuły w czasopismach i systematycznie prowadzony blog.
     O pierwszym debiutanckim tomiku „List do królika doświadczalnego” z 1977 r. pisali: Hanna Krall i Artur Sandauer, który nazwał debiutantkę „Rimbaud w spódnicy”. Kolejne tomiki zostały również pozytywnie przyjęte przez czytelników i krytyków, w 2001 r. „Świetlisty cudzoziemiec” został nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
    W 2007 roku pisarka za pierwszą powieść „Dziewczyna z zapałkami”, która była czterokrotnie wznawiana, otrzymała Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (2007), Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta (2008), była nominowana do Nagrody Mediów Cogito (2008), Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2008). W 2012 r. wydała kontynuację pierwszej powieści pt. „Pasja według św. Hanki” nominowaną do Nike. W 2013 r. ukazały się eseje biograficzne „Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie”.
   Podczas spotkania pisarka, czytała swoje wiersze z tomu „Świetlisty cudzoziemiec”. Wiersze, które przykuwają czarem, ukrytą tajemnicą, dają słuchaczowi przyjemność, dzięki autentycznej wrażliwości i zadziwiającemu postrzeganiu świata.
    Pisarka odpowiadała również na pytania dotyczące „Pasji według św. Hanki”. Anna Janko mówiła, że w tej książce chciała przekazać całą swoją wiedzę na temat miłości, w różnych jej odsłonach. Powieść jest również formą zapisu świata wewnętrznego, próbą zrozumienia czym jest miłość, to traktat o namiętności.
    „Boscy i nieznośni…”, o których dyskutowano podczas spotkania to z kolei zbór biografii ludzi, którzy zapłacili wysoką cenę za swój talent i wrażliwość. Jednocześnie są to pisarze, artyści bliscy autorce, którym składa hołd i ukazuje w jaki sposób ich osobowość oraz twórczość wpłynęła na jej osobiste i twórcze życie. Znała dobrze m.in. księdza Jana Twardowskiego oraz Annę Kamieńską, wspominała niezwykłe spotkanie z Danutą Szaflarską.
Spotkanie przebiegło w kameralnej i miłej atmosferze literackiej dyskusji. Na zakończenie autorka podpisała książki, zrobiono również pamiątkowe zdjęcie.

GALERIA ZDJĘĆ

fot.A.Kunert fot.A.KunertSPOTKANIE Z PISARKĄ DLA DZIECI
RENATĄ PIĄTKOWSKĄ


    19 września 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci Renatą Piątkowską. Autorce towarzyszyła Malwina Kożurno, która czytała fragmenty opowiadań pisarki.
   Pisarka jest cenioną i uznaną autorką blisko trzydziestu książek dla najmłodszych. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Trzy z jej książek: Opowiadania z piaskownicy, Na wszystko jest sposób i Nie ma nudnych dni zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.
    Renata Piątkowska w ciekawy sposób przybliżyła dzieciom swoje książki, m.in. Gdyby jajko mogło mówić poświęconą zwyczajom, z której dzieci mogą dowiedzieć się dlaczego malują pisanki, skąd się wziął prima-aprilis, dlaczego topimy w rzece Marzannę. W innej pt. Z przysłowiami za pan brat autorka zajmująco, dowcipnie i z werwą opowiada o przysłowiach. Z kolei opowiadania pt. Na wszystko jest sposób przekonują najmłodszych, że każda przygoda czegoś uczy.
   W spotkaniu uczestniczyły dzieci z przemyskich szkół: świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 11, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego nr 1.

GALERIA ZDJĘĆ

fot.M.Wajda fot.M.WajdaNARODOWE CZYTANIE ALEKSANDRA FREDRY
W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ


    7 września w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się Narodowe Czytanie Aleksandra Fredry, które zgromadziło miłośników dzieł „polskiego Moliera”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich, odbywającej się z inicjatywy i pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.
    Przemyska biblioteka w akcji uczestniczyła już po raz drugi, w ubiegłym roku rozbrzmiewały tu strofy Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.
    Tegoroczne Narodowe Czytanie poświęcone zostało twórcy, o którym pamięć w naszym regionie jest żywa, dlatego wystąpili aktorzy przemyskiego Teatru „Fredreum” z fragmentami Zemsty oraz Grupa Teatralna „Baccalaureus” z Jarosławia z inscenizacją jednoaktówki Świeczka zgasła.
    Podczas spotkania przypomniano najciekawsze fakty z życia komediopisarza oraz najważniejsze aspekty jego twórczości. Dzieła pisarza czytali przedstawiciele Grupy Teatralnej „Garderoba”: fragmenty pamiętnika napoleońskiego Trzy po trzy czytała Ewa Popowicz, a utwór poetycki Pro memoria przypomniał Maciej Jędruch. Natomiast Zdzisław Okopski z Grupy Teatralnej "Baccalaureus" fragment mało znanego Dziennika wygnańca. Czytali bibliotekarze: Alicja Kunert przypomniała bajkę Małpa w kąpieli, a prowadząca spotkanie Katarzyna Bednarz-Soja fragmenty z korespondencji pisarza. Do czytania włączyli się również czytelnicy, Maria Gwozdecka zaprezentowała fragment pamiętnika syna Fredry – Jana Aleksandra .
    Przeprowadzono quiz literacki ze znajomości biografii i twórczości Fredry, a wszystkie egzemplarze dzieł pisarza przyniesione przez uczestników spotkania zostały opieczętowane okolicznościowym stemplem.

GALERIA ZDJĘĆ

fot.M.Siedlecka fot.M.SiedleckaWAKACJE MOLIKÓW KSIĄŻKOWYCH W CZYTELNI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

    W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży w lipcu odbywały się wakacyjne spotkania dla najmłodszych i starszych czytelników pod hasłem WAKACJE MOLIKÓW KSIĄŻKOWYCH. Zajęcia trwały od wtorku do soboty w godz. od 11.30 do 13.00. Czytelnicy wzięli udział w zajęciach dydaktycznych, podczas których poznali książkowych bohaterów, nauczyli się nowych piosenek w języku polskim i angielskim, rozwijali swoje zdolności artystyczne oraz poznali wiele ciekawostek na różne tematy. Podczas zajęć dzieci mogły również zanurzyć się w lekturze książek lub pobawić się z rówieśnikami.
   Każdy dzień wakacji w czytelni wypełniony był zajęciami i kreatywną pracą twórczą. Molikowi czytelnicy rozpoczynali zajęcia od wysłuchania czytanego na dywanie fragmentu „książki dnia”. Następnie za pośrednictwem Internetu na stronie www.moliki.tvp.pl odwiedzali swoich nowych przyjaciół - Molinkę i Molika, bohaterów programu TVP Moliki Książkowe. Dzięki ich radom poznali nowe książki, wakacyjne lektury, pośród których znalazły się m.in.: Księga straszliwej niegrzeczności- napisał Wilczur w strasznej złości” Ian Whybro’a, 120 przygód Koziołka Matołka Kornela Makuszyńskiego, Reksio. Leśne przygody Ewy Barskiej, Wakacje z delfinami Francoise Le Gloahec, Karine Lefranc i Pierre Couronne, Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki.
    Kolejnym punktem wakacyjnych spotkań była „rozmowa dnia”- czas na przedyskutowanie tematu tygodnia, który był wybierany w soboty. Dzieci poznały najciekawsze fakty dotyczące życia zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich, żyjących w morzach i oceanach oraz dinozaurów. Rozmowy poświęcono również znanym i nieznanym bajkom i baśniom. Stałym punktem zajęć były wyprawy do wypożyczalni, w celu oswojenia „strachów na lachy” i nauczenia się korzystania z jej księgozbioru. Czytelniane Moliki Książkowe bardzo lubiły śpiewać, nauczyły się kilku piosenek, nawet w języku angielskim. Wakacyjnymi hitami stały się piosenki Puszek okruszek i Say Hello!
   Dzieci brały również udział w PLASTUSIOWYCH WARSZTATACH PLASTYCZNYCH, których celem było rozwijanie umiejętności artystycznych. Efektem zajęć były makaronowe zwierzaki, letnie wiatraczki, makieta parku dinozaurów, plastelinowe dinozaury oraz szabloniaki. Jedne z zajęć zostały poświęcone technice malowania na szkle, która okazała się nie lada wyzwaniem.
   31 lipca odbyło się pożegnanie Wakacji Molików Książkowych w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży, podczas którego degustowano kolorową watę cukrową i popcorn. Dzieci otrzymały również nagrody za udział w zajęciach.

GALERIA ZDJĘĆ

fot.M.Tomków fot.M.Tomków


"Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki"
Przemyska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w Roku 2012 ze środków finansowych Instytutu Książki. Za kwotę 19.990 zł zakupiono 6 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne (skaner + drukarka laserowa + kopiarka) z zestawem tonerów.

PREZENTACJA


WITAJ LATO! - WARSZTATY BIBLIOTECZNE

    26 czerwca 2013 r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów bibliotecznych, w których uczestniczyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Podczas warsztatów, poświęconych letniej i wakacyjnej tematyce, rozwiązywano krzyżówkę, odgadywano zagadki. W czasie zajęć plastycznych uczestnicy kolorowali i wyklejali kwiaty oraz wagoniki pociągu, którym udali się w wakacyjną podróż.

fot.K.Bednarz fot.K.BednarzILUSTRACJA W KSIĄŻCE DZIECIĘCEJ - ZAJĘCIA

    11 czerwca w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przemyskiej Biblioteki odbyły się zajęcia dla słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej w Przemyślu, kierunku - opiekunka dziecięca, poświęcone ilustracji w książce dziecięcej. Zajęcia przybliżyły słuchaczom dorobek twórczy najsłynniejszych polskich ilustratorów książek. Zdefiniowano walory poznawcze ilustracji przeznaczonych dla najmłodszych oraz przedstawiono kolejne etapy rozwoju dziecka w kontekście odbioru sztuki plastycznej, aby w konsekwencji zdefiniować kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze książek dla dzieci.

fot. M. Tomków fot. M.TomkówTEATRALNE SPOTKANIA INTEGRACYJNE W BIBLIOTECE

    10 czerwca w przemyskiej Bibliotece odbyła się dziesiąta edycja Teatralnych Spotkań Integracyjnych z udziałem dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 w Przemyślu. Głownym założeniem spotkania była przezentacja artystyczna dzieci oraz integracja grupy poprzez zajęcia plastyczne inspirowane wierszami Juliana Tuwima. Wystąpiła Szkolna Grupa Teatralna ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu z przedstawieniem "WIERSZYKOWO-TUWIMOWO". W programie nie zabrakło głośnego czytania - Alicja Kunert z Grupy Teatralnej "Garderoba" przeczytała zebranym "Lokomotywę" J. Tuwima. Po wysłuchaniu wiersza dzieci wspólnie kolorowały lokomotywę i wagony pociągu. Powstała piękna praca, którą eksponowano w na wystawie.
Spotkanie było okazją do przekazana przemyskiemu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu 130 książek zebranych porczas akcji KSIĄŻKA ZA UŚMIECH przeprowadzonej podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

GALERIA ZDJĘĆ

fot. M. Wajda fot. M. WajdaZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z BIBLIOTEKĄ

    Na przełomie maja i czerwca w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży przemyskiej Biblioteki odbył się cykl spotkań "Zaprzyjaźnij się z biblioteką", w których uczestniczyły trzy grupy dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu. Dzięki tym wizytom dzieci poznały pracę poszczególnych działów przemyskiej Biblioteki oraz zasady korzystania z jej księgozbioru. W Czytelni dla Dzieci i Młodzieży obejrzały najpiękniejsze wydania bajek oraz interesujące albumy. Klasy gimnazjalne i licealne poznały zasady korzystania z katalogu komputerowego biblioteki.

fot. M. Tomków fot. M.TomkówINAUGURACJA XII OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM
W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ


   3 czerwca 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta Inauguracja XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod patronatem i z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.
   Inauguracj odbyła się w dwóch częściach, w pierwszej uczestniczyli laureaci konkursu plastycznego "Świat uroczy wierszy Juliana Tuwima", w drugiej dzieci z Przedszkola nr 9, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu.
   Pierwsza częśc inauguracji rozpoczęła się wspólnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima przez zaproszonych gości, a czytali: prezydent Robert Choma, Barbara Łapka naczelnik Wydziału Kultury, Robert Bal z Rady Miejskiej, Barbara Drwal-Demkiewicz koordynator ds. szkół, Urszula Kozłowska pisarka Paweł Kozioł dyrektor Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Andrzej Skibniewski wicedyrektor PBP, Katarzyna Bednarz-Soja koordynator wojewódzki, Henryk Lasko artysta plastyk, Alicja Kunert z Grupy Teatralnej „Garderoba”.
Następnie prezydent zachęcając do czytania złożył dzieciom życzenia z okazji minionego Dnia Dziecka i wspólnie z Robertem Balem przeczytali wiersz J. Tuwima „Okulary”.
Odbyło się również podsumowanie konkursu plastycznego „Świat uroczy wierszy Juliana Tuwima, wręczono pięćdziesiąt nagród i wyróżnień.
   W części artystycznej wystąpiła Grupa Teatralna „Wierszotoperki” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, która przedstawiła bajkę pt. „Gdy przyjaciel spadnie z nieba”. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci Urszulą Kozłowską. Spotkanie, które prowadziła Ewa Lis (PBP) zgromadziło ponad stu uczestników.
   Druga część inauguracji ropoczęła się również czytaniem "Lokomotywy" przez koordynatorów i liderów Fundacji ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom. Dzieci obejrzały bajkę przedstawioną przez Grupę Teatralną "Wierszotoperki", a o swoich książkach opowiadała im Urszula Kozłowska.

GALERIA ZDJĘĆ

fot. M. Wajda fot. M. Wajda
DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE

     1 czerwca w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży odbyły się specjalne zajecia z wieloma atrakcjami min. dzieci wzięły udział w turnieju piłkarzyków stołowych, rozwiązywały ciekawe rebusy językowe, dzięki bohaterom literackim przeniosły się w krainę fantazji. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci degustowały watę cukrową.
SPOTKANIA Z TEATRZYKIEM W CZYTELNI DLA DZIECI

     25 maja 2013 r. w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży uczniowie Niepublicznej Szkoły im. Heleny Modrzejewskiej w Przemyślu uczestniczyli w zajęciach, podczas których poznali język teatru i etapy powstawania przedstawienia teatralnego. Nastepnie mogli wcielic się w role min. psa Burka, Franusia - bohaterów wprzedstawienia "Przygody Burka z podwórka". Dzięki niewielkiej pomocy suflera dzieci szybko opanowały tekst i przedstawienie zakończyło się owacjami. Przedstawienie "Przygody Burka..." jest w dalszym ciągu obecne w scenariuszu zajęć Czytelni, zachęcamy placówki do uczestnictwa w zajęciach.
IX MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY - „MATEMATYKA - MOJE HOBBY"

     27 maja 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał IX Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych z Miasta Przemyśla i Gminy Przemyśl pod hasłem „Matematyka – moje hobby". Głównym organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 1 Przemyślu we współpracy z Przemyską Biblioteką Publiczną . Koordynacją przedsięwzięcia zajęła się nauczycielka matematyki z SP 1 Janina Stochmal. Celem konkursu było propagowanie logicznego myślenia, rozwijanie matematycznych zainteresowań i pasji uczniów oraz promowanie uzdolnionych uczniów oraz ich nauczycieli.
Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas V i VI z Miasta Przemyśla i Gminy Przemyśl.
W konkursie I miejsce zdobył - Jakub Fedak z SP 6 w Przemyślu, II miejsce- Wiktoria Kaszelny z SP 15 w Przemyślu i Krystian Walat z SP 14 w Przemyślu, III miejsce - Konrad Fedec z SP 14 w Przemyślu, Jan Karp z SP 1 w Przemyślu, i Julia Nakoneczna z SP 6 w Przemyślu.

fot. K. Bednarz fot. K. Bednarz"W GÓRY CZY NA MAZURY" - PRZYSPOSOBIENIE CZYTELNICZE

    W Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej w maju odbył się cykl zajęć z przysposobienia czytelniczego, w których udział wzięło 130 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Przemyślu oraz Gimnazjum w Wyszatycach. Poprzez zajęcia tematyczne „W góry czy na Mazury”? młodzież poznała katalogi znajdujące się w Bibliotece, a w szczególności katalogi online dostępne na stronie internetowej placówki. Uczniowie poznali sposoby wyszukiwania informacji oraz nabyli praktycznych umiejętności wyszukiwania wybranych publikacji w katalogach i poprawnego wypełniania rewersów.

fot.K.Bednarz fot.K. BednarzZABAWNA KRAINA WIERSZY JULIANA TUWIMA

    W Czytelni dla Dzieci Przemyskiej Biblioteki Publicznej w maju odbywały się zajęcia pn. "Zabawna kraina wierszy Juliana Tuwima", które w ciekawy sposób przyblizyły dzieciom twórczość poety. Przy pomocy tekstu wiersza "Lokomotywa" dzieci wyruszyły w podróż do świata wyobraźni. W zajęciach uczestniczyły dzieci z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu oraz ze Świetlicy "Wzrastanie".
POZNAJEMY TECHNIKI ZDOBNICZE - DECOUPAGE

    W Czytelni dla Dzieci Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyły się warsztaty zdobienia przedmiotów techniką decoupage, która polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Dzięki zajęciom zgromadzone w czytelni drewniane przedmioty nabrały ozdobnego charakteru

Zawitała wiosna

    30 kwietnia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Podczas spotkania, poświęconego wiośnie, odbył się konkurs z zagadkami, interesujące wiosenne gry oraz wspólne malowanie wiosny. Dyskutowano o wydarzeniach z życia mieszkańców, związanych z tematem zajęć.

"ZWIĄZKI IGNACEGO KRASICKIEGO Z ZIEMIĄ PRZEMYSKĄ" - lekcje biblioteczne

    10 kwietnia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się zajęcia, w których uczestniczyło 50 uczniów z Gimnazjum im. Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Uczestnikom zajęć przedstawiono prezentację multimedialną przyblizającą biografię I. Krasickiego i związki poety z ziemią przemyską. Uczniowie obejrzeli również najciekawsze wydania dzieł pisarza znajdujące się w zbiorach przemyskiej Książnicy, szczególne zainteresowanie wzbudziły rękopisy listów rodziny Krasickich.

fot.M.Wajda fot.M.Wajda
"Nic dwa razy się nie zdarza..."
WIECZÓR POEZJI WISŁAWY SZYMBORSKIEJ


    Z okazji Światowego Dnia Poezji, który przypada 21 marca, w przemyskiej bibliotece odbył się wieczór poezji poświęcony Wisławie Szymborskiej. W spotkaniu uczestniczyli klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedstawiono prezentację ze zdjęciami poetki w różnych okresach życia oraz najważniejsze, najczęściej cytowane fragmenty utworów oraz wypowiedzi Wisławy Szymborskiej. Zgromadzeni wysłuchali wierszy czytanych przez samą poetkę z płyty do nowo wydanego tomu "Wiersze wybrane". Utwory poetki czytała Alicja Kunert z Grupy Teatralnej GARDEROBA, jak również uczestnicy spotkania.
Warsztaty ROBIMY PALMĘ WIELKANOCNĄ

    16 marca w bibliotece odbyły się warsztaty, podczas których zarówno dzieci, jak i dorośli uczyli się robić kwiaty z krepiny i bibuły oraz tworzyć z nich palmy wielkamocne. Warsztaty prowadziła Marta Wajda, pracownik biblioteki. Każdy uczesnik z warsztatów wyszedł z własnoręcznie zrobioną palmą.
FERIE W BIBLIOTECE

    W czasie ferii Czytelnia dla Dzieci proponowała najmłodszych zabawy pod hasłem My się zimy nie boimy, bo w Czytelni ją spędzimy! Podczas codziennych spotkań najmłodsi czytelnicy brali udział w różnego rodzaju zajęciach, konkursach i warsztatach plastycznych. Zgłębiali tajniki świata bajek i baśni, tworzyli przedstawienie kukiełkowe. W ramach spotkań obyły się również zajęcia poświęcone sztuce origami, które poprowadził Bartosz Zacharko, uczeń Gimnazjum nr 3 w Przemyślu, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów orgiami.
WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA SENIORÓW

     W Przemyskiej Bibliotece Publicznej w każdy poniedziałek odbywają się warsztaty komputerowe dla seniorów, w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Jest to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W cyfrowy świat wprowadzają lokalni animatorzy działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+ tzw. Latarnicy Polski Cyfrowej. W PBP zajęcia prowadzi Agnieszka Bieniek-Wydrzyńska.
WALENTYNKI W CZYTELNI DLA DZIECI

    W Czytelni dla Dzieci Przemyskiej Bibliotki Publicznej obchodzono Walentynki, których nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również 14 lutego. Dzieci przygotowywały ozdobne karteczki z wierszykami, które są elementem tradycji Walentynek, aby je wręczyć ulubionym osobom. Uczestniczyły w ciekawych zabawach.
FINISAŻ WYSTAWY

    18 stycznia 2013 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się finisaż wystawy IMPRESJE MALARSKIE I GRAFICZNE prezentującej prace autorstwa Henryka Lasko. Autor wystawy, od ponad czterdziestu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Łącząc ze sobą różne techniki, maluje olejami, akwarelami i akrylami. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, autorem kilkudziesięciu wystaw. Inspiracją dla jego twórczości jest natura, autor syntetyzuje i interpretuje rzeczywistość przekształcając ją w harmonijne, wysmakowane kolorystycznie kompozycje. Z reguły są to niewielkich rozmiarów prace przedstawiające kwiaty, martwe natury i pejzaże malowane z widoczną swobodą, szerokim gestem i świeżością postrzegania tych tradycyjnych tematów.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka
fot.A.Podulka fot.K.BednarzSPOTKANIE WIGILIJNE

    19 grudnia 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu oraz Dyrekcja i pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze składania życzeń oraz śpiewania kolęd. Imieninowe życzenia od pensjonariuszy przyjęła również Ewa Lis, inicjatorka odbywających się w Bibliotece blisko dwadzieścia lat warsztatów.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka


ŚWIĘTA POLSKIE - TRADYCJE I OBYCZAJE

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbywają się zajęcia poświęcone poskim tradycjom i obyczajom związanym ze Świetami Bożego Narodzenia. Wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola nr 3 w Przemyślu. Przedszkolaki obejrzały wystawę poświęconą św. Mikołajowi, poznały tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe, m.in. symbolikę choinki, tradycje wieczoru wigilijnego. Uczestniczyły także w konkursach, wspolnym malowaniu oraz rozwiązywały "zadania gwiazdkowe".ANDRZEJKI W BIBLIOTECE
Ty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać


Pod koniec listopada w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się spotkania związane z tradycją andrzejkową pod hasłem: Ty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać. Uczestniczyło w nich ponad sześćdziesiąt dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Przemyślu. Podczas spotkań dzieci poznały polskie tradycje związane z dniem św. Andrzeja. W ten dzień bowiem duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice, dlatego nie zabrakło wróżb, przepowiedni, zabaw i konkursów z nagrodami.


Szkolenie
ZASPOKAJANIE POTRZEB CZYTELNICZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY
WE WSPÓŁCZESNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ


12 listopada 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy gminnych bibliotek publicznych powiatu przemyskiego pt. Zaspokajanie potrzeb czytelniczych dzieci i młodzieży we współczesnej bibliotece publicznej. O problemach funkcjonowania współczesnej biblioteki mówiła podczas spotkania Lucyna Kloczkowska, kierownik Działu Instrukcyjno-metodycznego WiMBP w Rzeszowie. Natomiast problem czytelników opornych i propozycje książek dla dzieci i młodzieży, poruszających trudne tematy przedstwiła Małgorzata Sierżęga - instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. O głosnym czytaniu w kontekście pracy kulturalno- edukacyjnej biblioteki prezentację przedstawiła Katarzyna Bednarz-Soja, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego PBP, koordynator Fundacji ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Dobre praktyki z realizacji projektu Wesołe minutki z książeczką zaprezentowała Dorota Grząba, bibliotekarz PBW Filii w Jarosławiu, koordynator Fundacji ABCXXI...HALLOWEEN W BIBLIOTECE

30 i 31 października w Czytelni dla Dzieci odbyły się spotkania związane z obchodami Halloween - święta, które wywodzi się z bardzo starego obyczaju celtyckiego. Najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Symbolem święta jest święcąca w środku dynia z wyszczerbionymi zębami, duchy, wampiry, czarownice. W ten dzień dzieci i ich rodzice przebierają się za duchy, czarownice i inne straszne postaci. Przebrani chodzą od domu do domu i zbierają słodycze.
Halloween w bibliotece to dobra zabawa, jak również mozliwość poznania kultury innych narodów. Uczestniczące w spotkaniach dzieci za Szkoły Podstawowej nr 11 i Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyslu nie tylko poznawały sposoby obchodzenia tego święta w krajach anglojęzycznych, ale osobiście miały okazję brać udział w zabawach Halloween: psikus albo słodycz, łapa potwora, robienie mumii z papieru toaletowego.Odbył się również konkurs na najciekawsze przebranie.


fot K. Bednarz fot K. Bednarz

URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA
W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ


15 października w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się impreza z okazji Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia. Wzięły w nim udział dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Przemyślu. Dzieci poznawały bibliotekę znajdując w jej zakątkach pluszowe misie. Obejrzały wystawę książek o misiach, wysłuchały historii powstania bohaterów książkowych: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka oraz Misia Paddingtona. W oczekiwaniu na gościa specjalnego odbyło się głośne czytanie oraz „misiowe brykanie”; tańce i zabawy zręcznościowe. Kulminacyjnym momentem spotkania było przybycie solenizanta, któremu dzieci złożyły życzenia i wręczyły laurki. Nie zabrakło misiowego tortu i zabawy przy misiowych przebojach. W spotkaniach z misiami - ulubieńcami dzieci, które odbywały się przez cały tydzień uczestniczyło ponad 80 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9.
Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia są inicjatywą Fundacji ABCXXI- Cała polska czyta dzieciom, jednak już ponad czterdzieści lat temu Helena Bechlerowa, autorka literatury dziecięcej pisała: Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś. Słowa te mają wymiar ponadczasowy, bo przecież znane misie: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Miś Paddington to bohaterowie liczący sobie po dobrych kilkadziesiąt lat, a miś pluszowy to ponad stuletni senior, pomimo tego nadal są najlepszymi przyjaciółmi dzieci i powiernikami najskrytszych dziecięcych tajemnic.

fot A. Podulka fot A. Podulka

>>>zobacz galerię
Wernisaż wystawy ŚWIAT SIĘ KRECI WOKÓŁ JABŁKA


2 października 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy ŚWIAT SIĘ KRĘCI WOKÓŁ JABŁKA, autorstwa Grzegorza Poznańskiego, członka Sekcji Nauk Przyrodniczych TPN w Przemyślu. Wystawa, oprócz różych odnian jabłek, eksponuje wiele przedmiotów z tym owocem związanych. Ekspozycji towarzyszy wystawa prac plastycznych, które powstały w MDK w Przemyślu pod kierunkiem Aldony Hausman i Julity Torby.
Wernisaż zgromadził znawców i pasjonatów tematu, była degustacja szarlotki, soków i nektaru jabłkowego.

fot A. Podulka fot A. Podulka
fot K. Bednarz fot K. Bednarz


Spotkanie ze ZBIGNIEWEM MASTERNAKIEM
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej


1 pażdziernika 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pisarzem, autorem scenariuszy filmowych Zbigniewem Masternakiem.
Pisarz zadebiutował w 2000 na łamach "Twórczości" dwoma opowiadaniami: Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006 ukazał się jego powieści - debiut książkowy – Niech żyje wolność oraz Chmurołap. W 2008 roku ukazała się trzecia powieść Zbigniewa Masternaka – Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl pt. Księstwo. Podczas spotkania autor opowiedział o początkach swojej drogi pisarskiej. Zebrani, m.in. klubowicze DKK dowiedzieli się, ze autor zamierza kontynuować swój cykl o kolejne księgi, w których chce opisać całe swoje życie od dzieciństwa aż po śmierć. W dalszej części uczestnicy spotkania obejrzeli fragment filmu "Niech żyje wolność". Dyskutowano o realistycznym i brutalnym zestawiieniu obrazu wsi i miasta oraz o losach głównego bohatera.

[Rozmiar: 25749 bajtów] [Rozmiar: 27495 bajtów]


Narodowe Czytanie Pana Tadeusza
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej


8 września 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się Narodowe Czytanie Pana Tadeusza. Zgromadzonej w przemyskiej książnicy publiczności fragmenty epopei narodowej czytali przemyscy aktorzy i artyści. Spotkanie rozpoczęła Alicja Kunert z Grupy Teatralnej, „Garderoba” czytając Inwokację, znamienne słowa Litwo, Ojczyzno Moja, Ty jesteś jak zdrowie… wprowadziły publiczność w podniosły nastrój. W dalszej części przeczytała również fragmenty księgi XII Kochajmy się. Obszerną część księgi IV –;Dyplomatyka i łowy czytali aktorzy Teatru "Fredreum”: Krystyna Maresch-Knapek, Elżbieta Smoła, Krzysztof Knapek, Tadeusz Sczerbaty, Maciej Hołyszko, Paweł Ślimak.
Gościem i czynnym uczestnikiem przemyskiego czytania był poseł Piotr Tomański, który odczytał fragment księgi XI Rok 1812 . Spotkanie prowadziła Ewa Lis z przemyskiej biblioteki, która przypomniała zgromadzonym kilka faktów związanych z okolicznościami powstania i edycji Pana Tadeusza, jak również związanych z dziełem anegdot. W trakcie spotkania ochotnicy mogli wziąć udział w konkursie na znajomość lektury, otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta.
Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP z okazji 200. rocznicy wydarzeń opisanych w epopei Adama Mickiewicza. Narodowe czytanie zorganizowano w kilkudziesięciu miastach kraju, a jego założeniem była popularyzacja czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę, jak również wzmocnienie poczucia narodowej wspólnoty.

fot. K. Wrzesińska-Oko fot. K. Wrzesińska-Oko
fot. K. Wrzesińska-Oko fot. K. Wrzesińska-Oko
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA
Project: ROMA COMMUNITY CHILDREN IN MEDZILABORCE SLOVAKIA 2012

28 sierpnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii wykonanych przez romskie dzieci z Madzilaborzec na Słowacji.
Wszystkie fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas trzech edycji warsztatów fotograficznych dla dzieci romskich z niewielkiego miasta Medzilaborce (Słowacja). Warsztaty zostały zorganizowane w ramach autorskiego projektu „Roma Community Children In Medzilaborce” finansowanego przez Fundation Open Society Institute (OSI-ZUG).
Projekt realizowany w Medzilaborcach zakładał rozbudowanie zainteresowań u dzieci romskich. Postanowiono nauczyć podstaw fotografii dziewięcioro dzieci, z których żadne nigdy nie trzymało aparatu fotograficznego w rękach. Podczas kolejnych zajęć młodzi uczestnicy warsztatów prostymi aparatami fotografowali: pejzaż, architekturę, przyrodę, detal, no i przede wszystkim siebie nawzajem.
Po każdych kolejnych zajęciach widać było, że młodzi autorzy robią coraz mniej błędów i fotografia zaczyna ich pasjonować. Ponieważ mieli dowolność w sprawie wyboru motywu i jego kadru, wystawa jest niezwykle różnorodna. Jednak przypatrując się zestawom łatwo zauważyć, ze autorzy różnią się zainteresowaniami, sposobem widzenia i oceniania fotografowanego przez siebie fragmentu rzeczywistości.
Na podstawie zdjęć można nawet pokusić się o charakterystykę ich autorów. W ich zdjęciach widać ogromną szczerość i otwartość na nowopoznane medium, jakim była dla nich fotografia. W ten sposób powstała wystawa złożona z może niedoskonałych technicznie, ale prostych i bardzo szczerych, a przez to dobrych fotografii.

SPOTKANIA INTEGRACYJNE W BIBLIOTECE


21 czerwca w Czytelni dla Dzieci odbyły się zajęcia, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Przemyślu. Czytano wiersze Agnieszki Frączek, dzieci malowały, oglądały bajeczki. Na zakończenie zajęć każde dziecko otrzymało pluszaka. Kolejne zajęcia, tym razem, prowadzone przez pana Henryka Lasko odbyły się 26 czerwca. Dzieci brały udział w teatrzyku pt. Kłopoty Burka z podwórka, który dostarczył dzieciom wielu pozytywnych emocji.


INAUGURACJA XI OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM W PRZEMYŚLU


    Uroczysta Inauguracja XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która odbyła się 4 czerwca w sali widowiskowej Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy. Program odbył się dwóch blokach artystycznych: pierwszy w godz. od 10.00-11.30 przeznaczony był dla przedszkoli, drugi od 12.00 do 14.00 dla szkół podstawowych miasta i powiatu przemyskiego. Inaugurację rozpoczęto wspólnym czytaniem Lokomotywy J. Tuwima przez prezydenta Roberta Chomę, naczelnik Wydziału Kultury Barbarę Łapkę, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Renatę Nowakowską, Naczelnik Wydziału Edukacji Elżbietę Tarnawską oraz dyrektora PCEN Piotra Pilcha i dyrektora Przemyskiej Biblioteki Publiczne Pawła Kozioła, jak również dyrektorów przemyskich szkół i przedszkoli. Wśród zaproszonych gości były pisarki Lidia Miś i Urszula Kozłowska, które oprócz czytania wręczyły nagrody laureatom konkursu plastycznego W kręgu bohaterów książek współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży. W programie artystycznym wystąpiły dzieci (laureaci konkursów, przeglądów) z przemyskich szkół i przedszkoli z piosenkami i układami tanecznymi. Wystąpi również teatrzyk kukiełkowy „Wierszotoperki” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu z bajką Niedźwiadki zwiedzają Przemyśl. Wystąpił również, działający przy Zespole Szkół Ogólnakształących nr 2 w Przemyślu Zespół Tańca Ludowego ARKAN.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka

>>>zobacz galerięKIERMASZ MAGICZNEJ WYOBRAŹNI


     Tegoroczny XI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Przemyślu rozpoczął się 1 czerwca 2012 r. Kiermaszem Magicznej Wyobraźni. Impreza odbyła się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej w ramach organizowanego w mieście XVI Festiwalu Przemyska Wiosna Poetycka Rozczytany Przemyśl, a patronowała jej Fundacja ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom. Uczestniczyło w niej 170 dzieci z przemyskich przedszkoli i szkół. Kiermasz rozpoczął się uroczyście o godz. 12.00 i trwał do godz. 16.00. Program przebiegał w czterech cyklach, rozpoczynających się o pełnej godzinie Przemyską piosenką o czytaniu oraz głośnym czytaniem Lokomotywy J. Tuwima przez dyrektorów i pracowników biblioteki. Potem dzieci malowały wagony lokomotywy, robiły zakładki do książek, charakteryzowały balony. Atrakcją kiermaszu był teatrzyk „Przygody Burka z podwórka”, na który zapraszał Henryk Lasko. Każde dziecko pod koniec zabawy wymieniało przyniesioną książkę lub zabawkę na inną. Można było również książki kupić. W imprezie uczestniczył przemyski miś Przemisia, który uczestniczył w zabawach i pozował do wspólnych zdjęć.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka

>>>zobacz galerię65-lecie
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
w regionie przemyskim
oraz
Przemyskiej Biblioteki Publicznej
im. I. Krasickiego

    W 2012 roku przypada jubileusz 65-lecia Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w regionie przemyskim. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 9 maja 2012 r. w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej pod patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, reprezentanci placówek kulturalnych i oświatowych regionu, jak również obecni i emerytowani pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Nie zabrakło przedstawicieli Zarządu Głównego oraz władz okręgowych SBP, jak również przedstawicieli zaprzyjaźnionych bibliotek Oddziału przemyskiego SBP.
     Podczas uroczystości członek ZG SBP Joanna Pasztaleniec – Jarzyńska, przedstawiła prezentację na temat Biblioteki XXI wieku w Polsce – zmiana wizerunku w nowoczesnej przestrzeni. Referat dotyczący historii przemyskiej książnicy wygłosiła dr Anna Siciak, a prezentację na temat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w regionie przemyskim przedstawiła Katarzyna Bednarz-Soja.
    Zostały wręczone również dyplomy, odznaczenia i medale bibliotekarzom, którzy przez wiele lat przyczyniali się do rozwoju Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz aktywnie działali w strukturach Stowarzyszenia. Dyplomami Prezydenta Miasta Przemyśla zostały uhonorowane Halina Galinis - wieloletni pracownik Działu Gromadzenia, Renata Szeliga - kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych, Maria Wodnicka - kierownik Oddziału dla Dzieci, a wręczył je zastępca prezydenta Wojciech Błachowicz.
Medal w Dowód Uznania, za szczególne zasługi na rzecz bibliotekarstwa, czytelnictwa, jak i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, otrzymała Przemyska Biblioteka Publiczna oraz jej bibliotekarze: Katarzyna Bednarz-Soja – kierownik Działu Informacyjno – Bibliograficznego i Maria Wodnicka. Medalem odznaczono również członków Stowarzyszenia z innych bibliotek Oddziału SBP, w tym: Halinę Jasnosz z Miejskiej Biblioteki w Przeworsku, Tamarę Bartman z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu oraz Jana Bogusza wieloletniego dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie. Odznakę Honorową SBP za szczególne osiągnięcia w dziedzinie bibliotekarstwa oraz czytelnictwa wręczono Elżbiecie Tkacz – dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu.
    Druga część uroczystości odbyła się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, gdzie zgromadzeni goście obejrzeli wystawę Afisze i wydawnictwa własne Przemyskiej Biblioteki Publicznej
Z okazji jubileuszu wydano folder zawierający informacje o historii i działalności zarówno przemyskiej biblioteki, jak i stowarzyszenia. Wspólny jubileusz wskazał nie tylko na zbieżne daty powstania instytucji i organizacji, ale także na dodatkową płaszczyznę, równie istotną jak działanie bibliotek – zawodową więź bibliotekarzy.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka

>>>zobacz galerię
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY

    4 kwietnia 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty świąteczne, w których uczestniczyli niepełnosprawni pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Spotkanie przebiegało w atmosferze świątecznej; opowiadano o tradycjach wielkanocnych, zdobiono i malowano jajka, nie zabrakło życzeń i serdeczności.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka
fot.A.Podulka fot.A.PodulkaSPOTKANIE POŚWIĘCONE WIELOKULTUROWOŚCI I HISTORII EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

    17 lutego w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone wielokulturowości i historii Europy Środkowo-Wschodniej, w ramach międzynarodowej konferencji nt. Poszukiwanie możliwych w praktyce modeli tolerancji w Europie Środkowo-Wschodniej, której zasadnicza część odbyła się we Fricowcach k. Preszowa. Organizatorem spotkania było Slovak Foreign Policy Association (SFPA), Słowackie Stowarzyszenie Spraw Zagranicznych przy współpracy z Przemyską Biblioteką Publiczną. Uczestniczyli w nim naukowcy, eksperci i samorządowcy specjalizujący się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej. Gośćmi konferencji byli między innymi wicepremier Słowacji Rudolf Chmel - patronujący tej inicjatywie i Wojciech Błachowicz - Zastępca Prezydenta Miasta.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka


Konkurs fotograficzno - plastyczny Z KRZYKU...

9 stycznia 2012 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się podsumowanie konkursu , organizowanego przez Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą „ORATORIUM” oraz Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego

    Konkurs plastyczno – fotograficzny „Z KRZYKU…” został zorganizowany w ramach projektu profilaktycznego, pod tym samym tytułem, realizowanego przez Katolicką Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą ORATORIUM w Przemyślu ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
     Projekt „Z KRZYKU...” miał spełniać zarówno funkcje profilaktyczne, jak i terapeutyczne. Był nakierowany na rozwiązywanie problemów dzieci i młodzieży, podejmował temat przeciwdziałania przemocy, patologiom i wykluczeniu społecznemu.
     Celem programu, a także konkursu było nakłonienie dzieci i młodzieży, we współpracy z nauczycielami oraz wychowawcami do przeanalizowania problemu przemocy, jak również wskazania na możliwości radzenia sobie z nią. Zadaniem programu było również aktywizowanie rozwoju intelektualnego młodzieży poprzez sztukę.
     Organizatorzy konkursu założyli, że prace plastyczne będą wynikiem rozmów, dyskusji lub warsztatów prowadzonych podczas zajęć. Temat konkursu był swego rodzaju prowokacją, która miała prowadzić do szukania odpowiedzi na trudne pytania, przełamywania tabu dotyczącego przemocy, a także, i przede wszystkim, odnajdywania bezpiecznych rozwiązań.

fot. A. Podulka fot.A. Podulka


SPOTKANIE WIGILIJNE

    20 grudnia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie wigilijne, w którym uczestniczyli niepełnosprawni pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu oraz Dyrekcja i pracownicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Spotkania wigilijne z udziałem pensjonariuszy DPS są w naszej bibliotece coroczną tradycją.

fot.A.Podulka fot.A.Podulka122. WARSZTATY BIBLIOTECZNE

    3 listopada 2011 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyły się 122. Warsztaty Biblioteczne, w których uczestniczyli niepełnosprawni pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Nadmienić należy, że warsztaty odbywają się w bibliotece od 17 lat, prowadzone niezmienne przez panią Ewę Lis, w niezbyt dużej, ale przytulnej czytelni dla dzieci. Stałość i niezmienność miejsca oraz sytuacji powoduje, że nasi goście czują się pewnie i bezpiecznie. Tym razem tematem zajęć były misie, zarówno bohaterowie książek, jak i te pluszowe, których święto obchodzimy w listopadzie.

fot.E.Lis fot. E. Lis


MISIOWE SPOTKANIA NA FILII NR 7

    W październiku i listopadzie na Filii nr 7 Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyły się spotkania z misiami - bohaterami książek dla najmłodszych, w których uczestniczyły grupy dzieci z Przedszkola na 3 oraz najmłodsi Czytelnicy. Dzieci poznawały bibliotekę oraz zasady korzystania z jej zbiorów. Ponadto spotkaniom towarzyszyło głośne czytanie, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe. Gościem specjalnym spotkań był Miś, który oprowadzał dzieci po bibliotece i uczestniczył w zabawach.

fot.P.Prokopowicz fot. P.ProkopowiczOGÓLNOPOLSKIE URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA

    24 października 2011 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia. Wzięły w nim udział dzieci z pierwszych klas Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Dzieci obejrzały wystawkę książek o misiach, wysłychały histori powstania książkek o misiach: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka oraz Misia Paddingtona. W programie były również zabawy i zagadki, rozmowy o pluszowych ulubieńcach po lekturze opowiadania M. Kownackiej Stary, zielony miś. Gościem specjalnym spotkania była przemyska Przemisia, której dzieci złożyły życzenia i wręczyły laurki. Nie zabrakło misiowego tortu i zabawy przy misiowych przebojach.


WALKA ORLĄT LWOWSKICH I PRZEMYSKICH z TOTALITARYZMEM STALINOWSKIM I HITLEROWSKIM W XX WIEKU


    17-18 września 2011 r. trwały w naszym mieście obchody związane z 72. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Z tej okazji w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się sesja popularnonaukowa pt.WALKA ORLĄT LWOWSKICH I PRZEMYSKICH z TOTALITARYZMEM STALINOWSKIM I HITLEROWSKIM W XX WIEKU. Uroczystościom towarzyszyło również otwarcie wystawy poświęconej Orlętom.

fot. A.Kunert fot. A. KunertW BIBLIOTECE NAJPRZYJEMNIEJ

    W czasie wakacji w Czytelni dla Dzieci Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbywały się zajęcia pod hasłem W bibliotece najprzyjemniej. Podczas spotkań dzieci uczestniczyły w głośnym czytaniu, jak również zajęciach czytelniczych i plastycznych oraz grach i zabawach edukacyjnych. Uroczyste zakończenie wakacyjnych zajęć odbyło się 26 sierpnia.

fot. A.Podulka fot. K.BednarzFINAŁ X OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA
W PRZEMYŚLU Z PISARKĄ ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

    Podsumowanie przemyskiego Tygodnia Czytania Dzieciom odbyło się 6 czerwca 2011 r. również na Zamku Kazimierzowskim, gdzie z dziećmi ze szkół i przedszkoli spotkała się pisarka dla dzieci i młodzieży Anna Onichimowska, autorka ponad czterdziestu książek, laureatka prestiżowych nagród, m. in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, członek zarządu polskiej sekcji IBBY. W trakcie spotkania pisarka wręczyła także dyplomy i nagrody książkowe laureatom konkursu Świat książek Anny Onichimowskiej, przeprowadzonego 23 maja w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

[fot. A.Podulka] fot. A. PodulkaINAUGURACJA X OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA W PRZEMYŚLU

    30 maja 2011 r. na Zamku Kazimierzowskim odbyła się Inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Impreza zgromadziła ponad 300 dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli. Tradycyjnie rozpoczęto czytaniem Lokomotywy J. Tuwima, do wspólnego czytania zaproszono: Renatę Nowakowską Dyrektora Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Piotra Idzikowskiego Naczelnika Wydziału Edukacji w Przemyślu, Grzegorz Haydera Zastępcę Prezydenta Miasta Przemyśla, Andrzeja Skibniewskiego Wicedyrektora Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Barbarę Drwal-Demkiewicz Koordynatora do spraw szkół oraz Katarzynę Bednarz-Soję Koordynatora wojewódzkiego. W związku z tym, że w tym roku obchodzimy również I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom tekst Lokomotywy został przeczytany w językach obcych przez Ewę Lis (włoski), Urszulę Bodnar (ukraiński), Nalan Sarkady (turecki), Varstik Badalyan (armeński), Arifa Hamzayewa (azerski).
     W trakcie imprezy czytano wiersze dla dzieci współczesnych pisarzy polskich: Bazyliszka Agnieszki Frączek przeczytał prezydent Grzegorz Hayder, z Bosą osą Doroty Gellner zmierzyła się dyrektor Renata Nowakowska, a Piotr Idzikowski przeczytał wiersz Urszuli Kozłowskiej Szpak i frak. Fragment swojej książki Opowieści biblijne dziadzia Józefa, zaprezentowała pisarka dla dzieci Lidia Miś .
     Prezydent Grzegorz Hayder w słowach skierowanych do dorosłych podziękował za pracę i zaangażowanie w propagowaniu idei głośnego czytania. Szczególne podziękowania i kwiaty złożył na ręce pani Barbary Drwal – Demkiewicz, inicjatorki przemyskiej kampanii czytania oraz wieloletniego koordynatora wojewódzkiego, dzięki której czytanie dzieciom w Przemyślu zyskało rozgłos ogólnopolski.
Od samego początku kampanii czytania Fundacja ABCXXI –Cała Polska czyta dzieciom zachęca rodziców, do codziennego głośnego czytania dzieciom, dlatego w tym roku Pralnię Pana Szopa Wandy Chotomskiej przeczytała rodzina Wawrów, czytali więc rodzice: Anna i Jacek oraz dzieci: Zuzia, Marcysia i Antoś.
    Na program artystyczny złożyły się piosenki w wykonaniu: Moniki Seredyńskiej ze Szkoły Podstawowej nr 15, Kasi Karpińskiej z Przedszkola nr 3 oraz zespołu Wesołe Nutki z Przedszkola nr 11 w Przemyślu. Grupa z Przedszkola nr 3, prowadzona przez Małgorzatę Sumiec i Zofię Grabowską zaprezentowała przedstawienie Czystość to zdrowie. W części artystycznej wystąpiły również grupy taneczne z przemyskiej Szkoły Tańca A-Z, prowadzonej przez Aleksandrę Sołgę oraz grupa z Przedszkola nr 19 w Przemyślu, która zaprezentowała taniec z parasolami.
     W końcowej części programu został przeprowadzony konkurs dla przedszkolaków w układaniu puzzli na czas, który prowadziła pani Livia Czapska. Jako pierwsza konkurencję ukończyła Ola Soja z Przedszkola nr 9 w Przemyślu, wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe.

fot. A. Podulka fot. A. Podulka


Dyskusyjny Klub Książki
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej


9 maja 2011 r. w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem rozmawialiśmy o książce Stefana Chwina Dolina Radości.


[fot. K. Bednarz] [fot. K. Bednarz]


Tydzień z Internetemi
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej


5 marca 2011 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, w ramach kampanii Pomyszkuj w bibliotece, odbyły się zajęcia integracyjne Koncert życzeń , w których uczestniczyła grupa osób po 50. roku życia. Zajęcia miały na celu zdobycie umiejetności wyszukiwania utworów muzycznych w serwisie YouTube. Zajęcia, które upłynęły w atmosferze wspomnień muzycznych, prowadził pan Henryk Lasko, nauczyciel, informatyk.


[fot. A. Podulka] [fot. A Podulka]Przemyska Biblioteka Publiczna otrzymała dofinansowanie z Funduszu Wyszehradzkiego na wydanie dwóch numerów kwartalnika "Przemyski Przegląd Kulturalny" w 2011 roku. Dofinansowanie z programu Małych Grantów w kwocie 5 000 euro jest przeznaczone na projekt pt. " Miasta wyszehradzkie w oczach sąsiadów".

http://visegradfund.org/


[fot. A. Podulka]

4 stycznia 2011 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się Świąteczne Spotkanie Integracyjne , w którym uczestniczyła grupa dzieci z Sambora oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Przemyślu. Spotkaniu, które upłynęło w miłej świątecznej atmosferze, towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd po polsku i ukraińsku. Było ono efektem współpracy z siostrą Elżbietą Ślemp, która pracuje na Ukrainie z polskimi dziećmi i młodzieżą.
13 października 2010 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z wietnamskim poetą Lam Quang My

Poeta prezentował -wiersze z antologii poezji wietnamskiej w swoich tłumaczeniach na język polski. Spotkaniu towarzyszył recital piosenki autorskiej w wykonaniu Mateusza Pieniążka z udziałem przemyskiego muzyka Antoniego Mierzwińskiego.L.dz.PBP-V-241/4/10


O G Ł O S Z E N I E


Przemyska Biblioteka Publiczna informuje, że w dniu 21 września 2010 r. nastąpiło rozstrzygnięcie przetargu nieograniczonego na dostawę książek do PBP w Przemyślu w 2010 r. Do przetargu wpłynęła jedna ważna oferta Głównej Księgarni Szkolnej Gajewicz, Gowin, Widłak s.j. 31-534 KRAKÓW, al. Daszyńskiego 16, która została oceniona przez komisję, jako „oferta najkorzystniejsza”.

Dyrektor PBPSzanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do współdecydowania o kształcie naszych zbiorów. Jeśli poszukujecie Państwo książki, której nie ma w zbiorach Przemyskiej Biblioteki Publicznej prosimy o przesyłanie propozycji jej zakupu na adres czytelnia@biblioteka.przemysl.pl Będziemy wdzięczni za każdą sugestię, która pozwoli na budowanie księgozbioru spełniajacego Państwa oczekiwania.

24 czerwca 2010 r. w ramach „Galicyjskich spotkań” w Czytelni Głównej
odbyła się konferencja naukowa, której organizatorami byli:
Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk,
Fundacja Dziedzictwo im. Chone Shmeruka
oraz Przemyska Biblioteka Publiczna

Z DZIEJÓW BIBLIOTEK PRZEMYSKICH

Do nabycia w punkcie sprzedaży wydawnictw regionalnych
przy Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBP
oraz w księgarniach.
Zebrane materiały ukazują, jak bogate i różnorodne są tradycje przemyskiego bibliotekarstwa. Księgozbiory te powstawały w różnych okresach czasu i wśród zróżnicowanego etnicznie i kulturowo społeczeństwa miejskiego. Ich dzieje nie zostały dotychczas opracowane, a są one trudnym tematem badawczym, ze względu na brak archiwaliów i ich rozproszenie. Autorzy artykułów przewidzianych do publikacji to zarówno zawodowi bibliotekarze, jak i historycy i bibliotekoznawcy. Dzięki ich pracy badawczej, w tym kwerendom zagranicznym, m.in. w Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie oraz Dziale Rękopisów Lwowskiej Biblioteki Naukowej NANU im W. Stefanyka (dawne Ossolineum) udało się stworzyć bardzo interesujący zbiór prac ukazujący dawne i współczesne polskie dziedzictwo kulturowe na polsko-ukraińskim pograniczu etnicznym. Okazją do wydania publikacji jest jubileusz 60. lecia Przemyskiej Biblioteki Publicznej, dlatego istotną jej częścią są dzieje tejże biblioteki, ale wielką zasługą redakcji jest umiejętność zachowania właściwych proporcji między przeszłością a teraźniejszością. Dlatego też będzie ona zarówno znakomitym przewodnikiem po przemyskich bibliotekach, jak i ukazaniem ich istotnej historii.VIII Finał kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom"


8 marca 2010 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbył się VIII Finał kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". W czasie uroczystości podziękowano najaktywniejszym Liderom i Koordynatorom kampanii czytania, którzy działają społecznie w całym kraju. Wśród nagrodzonych znalazła się również Przemyska Biblioteka Publiczna. Dyrektor PBP Paweł Kozioł odebrał medal przyznany instytucji w podziękowaniu za cenną współpracę przy Centralnej Inauguracji VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Przemyślu, organizację Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego: Moja ulubiona książka z kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom", a także wiele innych inicjatyw czytelniczych dla najmłodszych. Natomiast Katarzyna Bednarz-Soja, koordynator kampanii ds. bibliotek, otrzymała dyplom specjalny za zasługi w propagowaniu idei czytania dzieciom.14 grudnia 2009 r. w Czytelni Głównej Przemyskiej Biblioteki Publicznej
odbyła się bibliotekarska sesja popularnonaukowa
pt. W KRĘGU KSIĄŻEK I BIBLIOTEK


    Sesję zorganizowano w związku z ukazaniem się wydawnictwa Z DZIEJÓW BIBLIOTEK PRZEMYSKICH. Organizatorami spotkania byli Przemyska Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Przemyślu.
Podczas sesji zaprezentowano referaty:

 • Przemyski okres czasopisma „Pobudka” 1935-1939 – Antoni Sarkady
 • Dzieje i zbiory biblioteki Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu – Joanna Sztaba
 • Doświadczenia życiowe abpa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego zawarte w jego książkach – s. Elżbieta Ślemp
  Przedstawiono również prezentację:
 • Rola głośnego czytania w rozwoju intelektualnym, moralnym i emocjonalnym dzieci w kontekście pracy kulturalno-edukacyjnej biblioteki – Katarzyna Bednarz-Soja, Dorota Grząba.  ODSŁONIĘCIE TABLICY

    22 czerwca 2009 r. odbyło się odłonięcie, umieszczonej na budynku Przemyskiej Biblioteki Publicznej, tablicy przypominającej o ponad dwudziestotysięcznej społeczności żydowskiej mieszkającej w Przemyślu do czasu II wojny światowej.
  Odsłonięcia tablicy, ufundowanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Michaela Freunda z Raanany w Izraelu, dokonał ambasador Izraela Zwi Rav-Ner.
  W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciel konsulatu USA Brayan Randall, pochodzący z Przemyśla Moshe Aftergut, który mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych, jak również przedstawicielka Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Monika Krawczyk, przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz reprezentanci różnych przemyskich środowisk.  26 czerwca 2009 roku w ramach Wielokulturowego Festiwalu Galicja
  w Przemyskiej Bibliotece Publicznej
  odbyła się sesja popularno-naukowa "
  "Galicyjskie Spotkania"
  we współpracy z PAN IBL  Samorząd Województwa Podkarpackiego, w ramach dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2009, przyznał Przemyskiej Bibliotece Publicznej dotację w wysokości 10 000 zł. na wydanie kwartalnika "Przemyski Przegląd Kurturalny".