AKTUALNOŚCI


Spotkanie autorskie z prof. STEFANEM CHWINEM

21 maja 2015 r. Przemyska Biblioteka Publiczna i Redakcja „Przemyskiego Przeglądu Kulturalnego” zorganizowały spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Stefanem Chwinem, pisarzem, eseistą, krytykiem literackim i historykiem literatury. Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Jerzy Jarzębski.
Stefan Chwin (ur. 1949) jest jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarzy, autorem wielu książek, m.in.: „Esther” (1999), „Kartki z dziennika” (2004), „Dolina Radości” (2006) i „Dziennik dla dorosłych” (2008). Najsłynniejszą z nich jest „Hanemann” (1995), wielowątkowa powieść, której akcja rozgrywa się w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 30., w czasie wojny i tuż po niej. Książka została przetłumaczona na wiele języków i nagrodzona Paszportem Polityki. Pisarz od najwcześniejszych lat związany jest z Gdańskiem, gdzie wykłada na tamtejszym uniwersytecie.
KIERMASZ BAJKOWEJ WYOBRAŹNI
w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

8 maja w Przemyskiej Bibliotece Publicznej podczas Festiwalu Książki odbył się KIERMASZ BAJKOWEJ WYOBRAŹNI. 220 dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli uczestniczyło w zabawach na placu przed Biblioteką. Imprezę rozpoczął pan dyrektor Maciej Waltoś, który powitał dzieci i opiekunów, a następnie wspólnie z bibliotekarzami i nauczycielami uczestniczył w głośnym czytaniu "Lokomotywy" J. Tuwima. Po czytaniu, dzieci przechodziły kolejno przez trzy strefy zabaw, w których czekały na nich atrakcje. W strefie pierwszej dzieci mogły uczestniczyć w zabawach ruchowych, potańczyć z przemyskim Misiem, rywalizować w konkurencjach " balonowych" oraz sprawdzić umiejętności w zabawach logopedycznych, czyli "pogimnastykować" język. Druga strefa zabaw zapraszała do bardzo atrakcyjnego malowania buzi, zabaw z chustą animacją oraz tworzenia mega dużych baniek mydlanych. W strefie trzeciej dzieci mogły pomalować farbami ogromną lokomotywę i jej wagony, najmłodsi natomiast kolorowali bajkowe postacie kredkami na dużych kolorowankach. Atrakcją tej strefy było zdobienie balonów. Na zakończenie spotkania dzieci, włączając się w akcję dzielenia się przeczytanymi książkami, wymieniły książeczki i mogły poczęstować się cukierkami. Odbyło się również loteria, w której nagrodą były ogromne balony. Zabawa była znakomita, przebiegała w rytm dziecięcych przebojów muzycznych, a dzieci wyszły zadowolone.

GALERIA ZDJĘĆ
Relacja w telewizji internetowej TVPODKARPACKA


KONSPIRACJA HARCERSKA W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ
NA KRESACH POŁUDNIOWO-WSCHODNICH

30 kwietnia 2015 r. dr Irena Kozimala wygłosiła w Przemyskiej Bibliotece Publicznej wykład „Konspiracja harcerska w czasie II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich”. Wykładu wysłuchali młodzi harcerze z Hufca Ziemi Przemyskiej i harcerki z Jarosławia. Przybyli także harcerze-seniorzy. Hm Leszek Włodek podzielił się z uczestnikami własnymi wspomnieniami dotyczącymi wydarzeń w Przemyślu w okresie II wojny światowej. Dr Irena Kozimala jest wykładowczynią w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Specjalizuje się w historii najnowszej i historii wychowania. Jest autorką kilku książek omawiających rozwój i działalność skautingu oraz harcerstwa z czasów przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym (np. Lwowska Chorągiew Harcerek ZHP w latach 1911-1939, Przemyśl-Rzeszów 2003; Lwowska Chorągiew Harcerzy ZHP w latach 1921-1939, Przemyśl 2007, Polski skauting męski w Galicji Wschodniej, Kraków 2009), a także artykułów naukowych w pracach zbiorowych, m.in. dotyczących harcerstwa przemyskiego i przeworskiego. W polu jej zainteresowań mieszczą się również sprawy związane z działalnością i walką na rzecz niepodległości Polski.
ANDERSENADA

W przeddzień Światowego Dnia Książki - 22 kwietnia, w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się impreza czytelnicza dla dzieci pt. ANDERSENADA. Impreza miała na celu popularyzowanie czytania książek, rozbudzanie motywacji do czytania, zdobywanie wiedzy poprzez zabawę oraz rozwijanie umiejętności odbioru dzieł literackich przez młodych czytelników. Uczestnikami imprezy byli uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej Nr 11 oraz klasy II z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych z Przemyśla. Warunkiem uczestnictwa w imprezie była znajomości kilku tytułów baśni Andersena, jak również przebranie się za ulubioną postać, której historia najmocniej zapadła dzieciom w pamięci. Uczniowie wzięli udział w wielu grach i zabawach, a przede wszystkim w dwóch konkursach. Pierwszy z nich BYĆ JAK BAŚNIOWY BOHATER wiązał się z pięknymi strojami dzieci. Na chwilkę dzieci mogły się wcielić w rolę modela bądź modelki i zaprezentować swoje stroje jak na prawdziwym wybiegu . W tej części imprezy równie ważna była umiejętność opowiadania o postaci, w która wcielała się dana osoba. Następną atrakcją ANDERSENADY był Turniej wiedzy o baśniach H. Ch. Andersena czyli pojedynek na umiejętności, kreatywność i wiedzę. Miał on na celu wyłonić klasę, która najlepiej zna baśnie H. Ch. Andersena. Za każde dobrze ukończone zadanie przyznawany był punkt. Konkurencje były bardzo zróżnicowane. Trzeba było wykazać się zarówno wiedzą, jak i sprytem, by zdobyć upragniony punkt dla swojej klasy. Uczniowie okazali się bardzo kreatywni i turniej zakończył się remisem.

GALERIA ZDJĘĆO ROLI DOBRYCH I CIEPŁYCH SŁÓW – kurs I stopnia biblioterapii

W piątek, 10 kwietnia br., w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło się drugie spotkanie w ramach kursu I stopnia biblioterapii, zorganizowane dla bibliotekarzy PBP oraz gminnych bibliotek publicznych powiatu przemyskiego. Szkolenie poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz, adiunkt w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz członek Zarządu i nauczyciel biblioterapii Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Temat kursu był następujący: „Biblioterapia w nowoczesnym procesie wychowania, kształcenia i terapii”. Prowadzącą oraz uczestników kursu przywitał Andrzej Skibniewski, zastępca dyrektora PBP. Dr Wanda Matras-Mastalerz na początku spotkania przypomniała właściwą definicję biblioterapii, podkreślając, że należy ją rozumieć nie jako leczenie w sensie medycznym, ale jako formę psychicznego wsparcia, pomoc ludziom w rozwiązywaniu ich osobistych problemów przez ukierunkowane czytanie i wykorzystanie terapeutycznych wartości literatury. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty pokazujące różnorodne metody pracy z czytelnikiem, także z tym o specjalnych potrzebach edukacyjnych i czytelniczych. Bibliotekarze mogli również zapoznać się z ciekawymi lekturami odpowiadającymi na podstawowe problemy dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy, w liczbie 35 osób, otrzymali zaświadczenie ukończenia kursu I stopnia biblioterapii, wydane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne we Wrocławiu. Dyrekcja oraz organizatorzy składają serdeczne podziękowania Pani Trener za podzielenie się swoją niezwykłą pasją biblioterapeutyczną, a wszystkim Uczestnikom za liczny udział w spotkaniu.

GALERIA ZDJĘĆTRADYCJE WIELKANOCNE - warsztaty biblioteczne

30 marca 2015 r. odbyły się kolejne warsztaty biblioteczne pt. TRADYCJE WIELKANOCNE z udziałem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Podczas zajęć uczestnicy obejrzeli ciekawą prezentację, z której dowiedzieli się o różnych tradycjach związanych z okresem Wielkanocy. Opowiadali o przygotowaniach do świąt. Następnie uczestniczyli w quizie oraz kolorowali wielkanocne pisanki.

fot.K. Bednarz  fot.K. Bednarz


SKAUTING W GALICJI W LATACH 1911-1918

26 marca 2015 r. dr Irena Kozimala wygłosiła w Przemyskiej Bibliotece Publicznej prelekcję nt. „Skauting w Galicji w latach 1911-1918”. Słuchaczami była grupa harcerzy z Gimnazjum nr 3 im. Szarych Szeregów w Przemyślu oraz kilkoro osób dorosłych zainteresowanych tematem. Dr Irena Kozimala jest wykładowczynią w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Specjalizuje się w historii najnowszej i historii wychowania. Jest autorką kilku książek omawiających rozwój i działalność skautingu oraz harcerstwa z czasów przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym (np. Lwowska Chorągiew Harcerek ZHP w latach 1911-1939, Przemyśl-Rzeszów 2003; Lwowska Chorągiew Harcerzy ZHP w latach 1921-1939, Przemyśl 2007, Polski skauting męski w Galicji Wschodniej, Kraków 2009), a także artykułów naukowych w pracach zbiorowych, m.in. dotyczących harcerstwa przemyskiego i przeworskiego. W polu jej zainteresowań mieszczą się również sprawy związane z działalnością i walką na rzecz niepodległości Polski.PODRÓŻE PO TUWIMOWIE

26 lutego 2015 r. Czytelnia dla Dzieci i Młodzieży gościła grupę świetlicową ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z wychowawcą panią Małgorzatą Banicką. Tematem spotkania były wiersze Juliana Tuwima. Uczniowie wzięli udział w quizie ze znajomości twórczości pisarza. Ich zadaniem było odgadnięcie tytułu wiersza po wysłuchaniu krótkiego fragmentu. Znawcy wierszy Tuwima otrzymali nagrody.
Druga część zajęć została poświęcona „Lokomotywie”. Młodzi czytelnicy poszczególne strofy wiersza mogli przeżyć fascynującą podróż pędzącym pociągiem przez pola i łąki. Czytelnicy zostali poproszeni o uzupełnienie tekstów „Lokomotywy”, gdyż okazało się że mole książkowe jej nie oszczędziły i powstały luki. Brakowało wielu wyrazów i trudno było stwierdzić co sypie w nią palacz i co jedzą grubi jegomoście zajmujący wagon trzeci. Po skończonym zadaniu uczniowie zostali poproszeni o stworzenie własnej wersji lokomotywy z wagonami wypełnionymi wszystkim tym, co może pomieścić dziecięca fantazja i wyobraźnia. W ten sposób powstała wielobarwna lokomotywa z pięknymi wagonikami, która ozdabia Czytelnię.KOTY, KOTKI, KOCIĘTA – WARSZTATY BIBLIOTECZNE

19 lutego 2015 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej po raz kolejny odbyły się warsztaty biblioteczne z udziałem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Braci Albertynów w Przemyślu. Zajęcia te były poświęcone kotom - z okazji obchodzonego 17 lutego Światowego Dnia Kota. W czasie warsztatów dyskutowano na temat kotów domowych, ich zwyczajów, ras i pielęgnacji. Przedmiotem rozmów były też dzikie koty, a w szczególności lwy, tygrysy, pumy, pantery oraz występujące w Polsce rysie. Uczestnicy spotkania obejrzeli także jeden z odcinków popularnej kiedyś dobranocki pt. „Przygody kota Filemona” oraz kilka krótkich i śmiesznych filmików z kotami w roli głównej. Wzięli również udział w quizie, oglądali książki związane z tematem zajęć i malowali kolorowanki, których bohaterami były m.in. koty znani bohaterowie bajek, m.in. Kot w butach, czy brykający Tygrys (A.A. Maine Chatka Puchatka).FERIE Z BAŁWANKIEM OLAFEM DOBIEGŁY KOŃCA!

Od 3 do 14 lutego w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbywały się codzienne zajęcia dla dzieci. Udział w nich wzięło ponad 200 uczniów z przemyskich szkół podstawowych i przedszkoli. Podczas wspólnych zajęć czytelnicy brali udział w licznych grach i zabawach, eksperymentalnych warsztatach plastycznych mających na celu pobudzenie dziecięcej wyobraźni Dzięki nim czytelnicy mogli poznawać nowe techniki artystycznego wyrazu i spróbować swoich sił w konkursie plastycznym z nagrodami zorganizowanym pod hasłem „BIAŁE SZALEŃSTWO”.
Urządziliśmy również dzień sportowo-turystyczny w myśl zasady w zdrowym ciele zdrowy duch. W tym czasie gościliśmy pana Piotra Kustrę, przewodnika PTTK, który nie tylko pięknie opowiedział nam o walorach turystycznych naszego wspaniałego miasta i legendach z nim związanych, ale również pokazał nam jak prawidłowo spacerować z kijkami NORDIC WALKING. Zachęcił wszystkich do korzystania z tej formy rekreacji.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się zajęcia inspirowane formami pracy animatorów czasu wolnego, takie jak zabawy z wielobarwną chustą animacyjną, czy przeistaczanie się w bajkowe postaci dzięki malowaniu twarzy specjalnymi farbami do ciała.
Kolejną miła formą spędzenia czasu podczas ferii okazało się głośne czytanie. W tym roku uczestnicy zajęć poznawali sposoby na radzenie sobie z potworami, które namawiają dzieci i dorosłych do robienia różnych rzeczy niekoniecznie dobrych. Wszystko to za sprawą książek Stanislava Marijanovicia MAŁA ENCYKLOPEDIA DOMOWYCH POTWORÓW. Ponadto czytelnicy mogli się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat tradycji związanych z Tłustym Czwartkiem i Walentynkami dzięki książkom: Marzeny Kuźmińskiej ŚWIĘTA Z TRADYCJĄ oraz ENCYKLOPEDII TRADYCJI POLSKICH autorstwa Renaty Hryń-Kuśmierek.
Wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić ferie zimowe 2015 w Przemyskiej Bibliotece Publicznej serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zachęcamy do dalszego korzystania z naszych
GALERIA ZDJĘĆDZIECI Z SAMBORA Z WIZYTĄ
W PRZEMYSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

30 stycznia 2015 r. Przemyska Biblioteka Publiczna gościła grupę polskich dzieci z Sambora na Ukrainie, które przyjechały wraz ze swoją katechetką siostrą Elżbietą Ślemp. Dzieci poznały nową siedzibę Przemyskiej Biblioteki Publicznej, jak również oglądały najciekawsze książki ze zborów Czytelni dla Dzieci. Biblioteka otrzymała w darze książeczki w języku ukraińskim. Po poczęstunku, dzieci zaprezentowały program artystyczny z kolędami i życzeniami w języku polskim i ukraińskim.ARCHITEKTURA MILITARNA KRESÓW

29 stycznia w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się prelekcja na temat Architektura militarna Kresów, którą wygłosił pan Lucjan Fac, historyk wojskowości, nauczyciel historii I LO w Przemyślu, autor książki Szkice z dziejów Przemyśla i ziemi przemyskiej. Uczestnicy spotkania - słuchacze Przemyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostali przeniesieni w otoczenie zamków, pałaców, klasztorów i przeprowadzeni przez najważniejsze obiekty obronne zlokalizowane na terytorium I Rzeczpospolitej. Odczyt, podczas którego prowadzący ujął słuchaczy wnikliwą znajomością tematu oraz pasją historyka, przybliżył również historię miasta Przemyśla.

fot. K. Bednarz fot. K. Bednarz


Z głębokim smutkiem i w poczuciu wielkiej straty żegnamy

Ewę Lis

serdeczną koleżankę, znakomitą bibliotekarkę, animatorkę kultury
i niestrudzoną propagatorkę kultury żywego słowa,
która odeszła od nas 26 grudnia 2014 r.

     Ewa Lis, starszy kustosz Przemyskiej Biblioteki Publicznej z bibliotekarstwem związana była od 37 lat. Pracę zawodową rozpoczęła w 1977 roku w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przemyślu. Kolejne 9 lat pracowała w Dziale Instrukcyjno – Metodycznym, gdzie jako instruktor angażowała się w pracę na rzecz bibliotek gminnych województwa przemyskiego. Od 1987 do 2009 roku pełniła funkcję kierownika Działu Informacyjno – Bibliograficznego.
     Ewa Lis ciągle kreatywna, otwarta na zmiany i postęp, była zwolenniczką wprowadzania nowych technologii i unowocześniania pracy bibliotekarza. Znamiennym elementem Jej pracy zawodowej była organizacja działalności kulturalno – edukacyjnej nie tylko w przemyskiej bibliotece, ale również na polu kultury całego regionu.
    Współpracowała w wieloma instytucjami wspierając ich działalność kulturalną i wydawniczą oraz propagując kulturę żywego słowa. Człowiek wielu pasji, animatorka kultury, oratorka, wspaniały przewodnik po labiryntach sztuki teatralnej. Oprócz pracy bibliotekarza, którą niezmiernie kochała, na co dzień związana była również ze środowiskiem literackim, muzycznym i plastycznym Przemyśla.
     Angażowała się w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, od 20 lat prowadziła cykliczne zajęcia terapeutyczne dla pensjonariuszy DPS Braci Albertynów w Przemyślu, współpracowała z lokalnymi strukturami Polskiego Związku Niewidomych, uczestniczyła w pracach sekcji SBP do spraw czytelnictwa osób niepełnosprawnych.
    Ewa Lis pełniła wiele funkcji społecznych, w latach osiemdziesiątych była wiceprzewodniczącą Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność przy WiMBP w Przemyślu. Przez cały okres pracy zawodowej z zaangażowaniem wspierała działalność regionalnych struktur Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w których pełniła wiele funkcji m.in. przewodniczącej Zarządu Okręgu w Przemyślu (1997-2001), ostatnio skarbnika przemyskiego Zarządu Oddziału SBP, była wielokrotnym delegatem na Zjazdy Krajowe SBP.
    Wielokrotnie doceniana i nagradzana, otrzymała odznaczenie Zasłużony Działacz kultury, w 2007 roku została odznaczona przez Zarząd Główny SBP Medalem W Dowód Uznania, natomiast w 2012 r. przyznano Ewie Lis brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
    Pomimo ciężkiej choroby, do końca uczestniczyła w życiu biblioteki. Jeszcze na początku grudnia, pełna zaangażowania i troski o każdy szczegół, przygotowywała tak ważną dla Niej imprezę XXVII Turniej Wierszy Jednego Poety.
    W naszej pamięci pozostanie jako serdeczna koleżanka i znakomita bibliotekarka, której problemy zawodowe leżały głęboko na sercu.

Wyrazy szczerego współczucia składamy Synowi i Przyjaciołom

Obrzęd pogrzebowy odbędzie się 29 grudnia o godz. 14.00
wyprowadzeniem z kaplicy Cmentarza Głównego w Przemyślu
na miejsce wiecznego spoczynku


ARCHIWUM AKTUALNOŚCI